FinanseSamochody

Jakie kary za brak ubezpieczenia OC? Warto mieć ubezpieczenie?

W wielu przypadkach ubezpieczenie jest wymagane np. przy zakupie domu na kredyt, w pracy czy przy posiadaniu pojazdu. Składki są relatywnie niskie względem odszkodowania za poniesione ewentualne straty zdrowotne bądź materialne. Nie posiadając ubezpieczenia jesteśmy zdani sami na siebie. Czy warto mieć ubezpieczanie?  Jakie kary są za brak podstawowego ubezpieczenia?

Co musisz ubezpieczyć?

Powszechne, obowiązkowe ubezpieczenia, które musimy mieć:

 • OC Komunikacyjne – ubezpieczenie posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z ruchem pojazdów,
 • OC Rolnika – zapewniają odszkodowanie osobom, które poniosły szkodę powstałą w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego,
 • Ubezpieczenie budynków gospodarstwa rolnego,
 • ubezpieczenia, których wymóg posiadania wynika np. z umów międzynarodowych.

Brak takiego ubezpieczenia w razie kontroli grozi karą zależną od rodzaju ubezpieczenia. Kary za brak ubezpieczenia OC w 2019 roku będą wynosić:

Do 3 dni:

 • 900 zł – dla samochodów osobowych,
 • 1350 zł – dla samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników samochodowych,
 • 150 zł – dla pozostałych pojazdów podlegających ubezpieczeniu jak, np. motocykl.

Od 4 do 14 dni:

 • 2250 zł – dla samochodów osobowych,
 • 3375 zł – dla samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników samochodowych,
 • 375 zł – dla pozostałych pojazdów podlegających ubezpieczeniu jak, np. motocykl.

Powyżej 14 dni:

 • 4500 zł – dla samochodów osobowych,
 • 6750 zł – dla samochodów ciężarowych, autobusów czy ciągników samochodowych,
 • 750 zł – dla pozostałych pojazdów podlegających ubezpieczeniu jak, np. motocykl.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje systemem, który automatycznie wykrywa przerwy w ciągłości ubezpieczenia oraz dokonuje egzekucji. Pomimo nie poruszania się pojazdem możemy w takim przypadku ponieść karę za brak ciągłości ubezpieczenia.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Dawniej każdy z nas musiał chodzić od jednego ubezpieczyciela do drugiego przedstawiając swój problem i pytając o koszt interesującego Nas ubezpieczenia. Do tego oczekiwanie w kolejkach, niekorzystna oferta i pół dnia stracone. Musieliśmy szukać następnego ubezpieczyciela. Dzisiaj w czasie cyfryzacji mamy możliwość porównania ofert różnych ubezpieczycieli w Internecie.
Wiele firm oferujących ubezpieczenie w Twoim mieście dysponuje ofertą mnóstwa firm ubezpieczeniowych oraz w trosce o dobro klienta analizuje najkorzystniejszą ofertę.

Co to takiego multiagencja?

Wyobraźmy sobie internetową porównywarkę cen. Wybieramy model naszego pojazdu, wpisujemy inne wymagane dane i otrzymujemy porównanie ofert na ubezpieczenie naszego samochodu. Zero negocjacji, kontakt tylko mailowy lub telefoniczny w razie potrzeby zasięgnięcia dodatkowych informacji. Agencje ubezpieczeniowe to miejsca poza internetem, gdzie spotykamy się twarzą w twarz z agentem ubezpieczeniowym który przedstawi nam różne oferty ubezpieczenia od wielu ubezpieczycieli. Pomoże nam także wybrać najkorzystniejszą ofertę, doradzi, oraz zapozna Nas z innymi, być może równie ciekawymi ofertami, nawet takimi nad jakimi nigdy się nie zastanawialiśmy.

W ramach zakupu np. OC często firmy ubezpieczeniowe oferują w ramach drobnej opłaty ubezpieczenie szyb w przypadku uszkodzeń, pomoc Assistance jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdu, auto zastępcze i wiele innych.

Ubezpiecz… wszystko?

Multiagencja to twój przedstawiciel wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu. Dlatego masz pewność że konsultant z którym rozmawiasz nie będzie próbował Ci wcisnąć ubezpieczenia od konkretnego ubezpieczyciela, tylko dobierze ubezpieczenie najbardziej korzystne dla Ciebie.

A to nie wszystko. Wyjeżdżasz na wakacje? Ubezpiecz koszty leczenia za granicą. Boisz się o swój bagaż podczas podróży? Ubezpiecz go. A może po prostu prowadzisz działalność i posiadasz coś co może być pożądane przez innych? Ubezpiecz majątek swojej firmy. Teraz można ubezpieczyć się na co tylko potrzeba. Oczywiście stawki takiego ubezpieczenia będą różne w zależności od rodzaju ubezpieczenia jego długości oraz tego co konkretnie ubezpieczamy. Do tego nawet mimo niskiego kosztu ubezpieczenia, które zaproponuje nam usługodawca możemy zawsze wybrać opcje droższe, które zagwarantują nam większą rekompensatę.

Czyli jesteśmy już bezpieczni?

Nie. Takie ubezpieczenie nie zapewnia nam ochrony przed tym co się wydarzy. Zapewnia nas jednak, że jeśli coś złego nam się przydarzy to koszty następstw nieszczęśliwego wypadku pokryje za nas ubezpieczyciel. Dlatego warto ubezpieczyć wszystko co uważamy za zagrożone. Włączając w to nasze zdrowie i życie. Pamiętajmy żeby przede wszystkim mieć się na baczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *