InternetNa czasieTechnologiaWyróżnione

Prywatność w internecie czy spersonalizowane reklamy?

W internecie nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co wyszukujemy w przeglądarce internetowej jest rejestrowane i analizowane. Czy jest możliwe aby chronić swoją prywatność i ustrzec nasze dane przed inwigilacją?  

Łatwość wyszukiwania w przeglądarce internetowej  informacji, które nas interesują ma niestety swoje złe strony w postaci przetwarzania naszych danych. Są one wykorzystywane do dostosowywania zawartości stron internetowych do naszych preferencji oraz proponowania nam reklam produktów, które mogą nas interesować. Istnieje wiele sposobów na ochronę bezpieczeństwa i prywatności w internecie. Nie gwarantują one jednak całkowitej skuteczności.

Spersonalizowane reklamy

Reklamy spersonalizowane mają za zadanie ułatwić użytkownikom szybkie wyszukiwanie produktów, które ich interesują. Dzięki temu nie muszą tracić czasu na zbędne reklamy. Warto pamiętać, że istnieje zakaz wykorzystywania w reklamach kategorii niedozwolonych z przyczyn prawnych lub kulturowych. Należą do nich tematy takie jak: alkohol, hazard, badania kliniczne oraz lekarstwa dostępne na receptę. Nie jest dozwolone również gromadzenie danych o osobach poniżej 13 roku życia.

Prywatność w internecie – dlaczego warto o nią dbać?

Warto jest zainstalować w naszej przeglądarce wtyczkę służącą do blokowania niechcianych reklam. Mogą one oprócz braku uciążliwości zagwarantować nam ochronę prywatności i bezpieczeństwo w sieci. W dzisiejszych czasach przestępcy poprzez reklamy internetowe mogą zamieszczać na stronach złośliwe oprogramowania. Dobrze jest więc skorzystać z funkcji blokowania wszystkich lub niektórych reklam. Należy się również stosować do ostrzeżeń stosowanych przez niektóre przeglądarki internetowe. Informują nas one o tym, że wejście na daną stronę internetową lub pobranie pliku może wyrządzić szkody na naszym komputerze.

Kolejną przydatną funkcją jest dostępny w przeglądarkach tryb incognito, który zapewni nam anonimowość podczas wyszukiwania informacji. W tym trybie przeglądarka nie zapamiętuje historii i plików cookies, czyli małych informacji tekstowych gromadzonych na odwiedzanych stronach. Administrator strony nie może więc wyśledzić, ile razy odwiedziliśmy stronę i jakie treści przeglądaliśmy.

Redaktor Paulina

25 lat w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *