Technologia eSIM, czym jest i kiedy zawita na Polskim rynku?
Embedded SIM to rozwinięcie od skrótu eSIM standardu, który może naprawdę dużo zmienić, ale czym jest ten standard, co ze sobą wnosi i kiedy my Polacy będziemy mogli z niego skorzystać?
Czym jest eSIM?
eSIM to nowe rozwiązanie kart SIM. Polega ono na umieszczeniu chipu SIM bezpośrednio w urządzeniu na stałe. Dzięki takiemu rozwiązaniu producent urządzania ma zapewnioną dodatkową przestrzeń, to zagospodarowane miejsce może być wykorzystane do wyposażenia urządzenia w większą baterię, czy budowaniu cieńszych i bardziej szczelnych konstrukcji. Nowy standard to także większe bezpieczeństwo. W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia zwykłą kartę SIM można łatwo usunąć i wyłączyć wszystkie ograniczenia. W przypadku kart eSIM nie można pobrać nowego profilu, dodatkowo po każdym ponownym uruchomieniu telefon pobiera wcześniejszy profil, przez co umożliwia zlokalizowanie urządzenia.
Jakie urządzenia obsługują eSIM?
eSIM od pewnego czasu wykorzystają smartwatche Samsunga, Apple i Huawei. Jednak na rynku można się już spotkać ze smartfonami wykorzystującymi wspomniany standard. Są to pixele 2 gen. Google’a, jednak Google nie jest na tyle silnym graczem, aby zmienić rynek smartfonów. I tutaj przychodzi Apple, firma z dużym udziałem na rynku urządzeń mobilnych. IPhone Xs, Xs Max i Xr to urządzenia posiadające dual sim w konfiguracji karta nano SIM + eSIM. Niedawno do grona sprzętów Apple obsługujących standard eSIM dołączyły najnowsze urządzenia z serii iPad, bardzo możliwe, że w ślady Apple i Google pójdą także inni potentaci branży.
Czy eSIM wszystkim się podoba?
Standard eSIM niekoniecznie może przypaść do gustu operatorów. Zmienia on relacje Abonent-Operator, od tego momentu przechodzenie między sieciami będzie znacznie łatwiejsze i szybsze, bo będzie się sprowadzać jedynie do pobrania odpowiedniego profilu sieci. eSIM to krok producenta smartfona w przestrzeń, którą do tej pory kontrolował operator.
Kiedy w Polsce?
Na wprowadzenie tego standardu do Polski musimy jeszcze poczekać, jak na razie operatorzy bacznie przyglądają się rynkowi i postępom producentów. Urządzenia Apple to zbyt mała grupa aby wprowadzać z dnia na dzień nowy standard, operatorom musi to się najpierw opłacać. Kiedy grono urządzeń obsługujących eSIM się powiększy, operatorzy pod naciskiem konsumentów będą musieli wprowadzić do swojej oferty obsługę eSIM. Pozostaje nam jedynie czekać i trzymać kciuki za tą niezwykle innowacyjną technologię.