KobietaWyróżnione

Wiosenne porządki — czyszczenie wnętrza domu i pojazdów

Wiosna to dobry czas na gruntowe porządki domu i pojazdów. Przebijające się słońce dodaje nam energii, motywacji i zachęca do działania. Warto ten czas wykorzystać na odświeżenie każdego zakamarka w naszym domu, na podwórku i pojeździe. O czym pamiętać?

Kiedy zacząć?

Często odkładamy sprzątanie na jutro, na następny tydzień aż kończy nam się czas. Aby zapobiec takiej sytuacji, możemy zaplanować sobie dokładną datę rozpoczęcia i zakończenia. Najlepiej wykonać całe gruntowe sprzątanie od początku do końca, nie zostawiając niczego na inny termin. Efekt będzie na pewno zdecydowanie lepszy, jeśli będziemy działać według planu.

znak ostrzegawczy sprzątanie

Plan działania

Przed rozpoczęciem porządków warto zrobić harmonogram. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli bez zastanowienia przechodzić do kolejnych zaplanowanych zadań. Choć każdy podchodzi do tej sprawy indywidualnie, warto mieć na uwadze takie czynności jak:

 • stracie kurzu z kloszy lamp i górnych powierzchni szafek
 • wyczyszczenie kratek wentylacyjnych, gniazdek i przełączników
 • pranie firan i zasłon
 • mycie okien i drzwi
 • czyszczenie piekarnika, kuchenki mikrofalowej i lodówki
 • gruntowe odkurzanie
 • mycie podłóg i glazury
 • dokładne czyszczenie podstawy umywalki i muszli klozetowej
 • czyszczenie dywanów
 • sprzątanie garażu
 • czyszczenie kostki brukowej

W samochodzie musimy pamiętać o umyciu tapicerki, dokładnemu umyciu wycieraczek, wysprzątaniu pod i za fotelami oraz w bagażniku, wyszczerzeniu fotelików dziecięcych.

Przegląd techniczny

Jesienne i zimowe temperatury oraz wilgoć powodowana opadami mogą uszkodzić dachy, rynny, ogrodzenia oraz elewacje. Wiosna to dobry czas na sprawdzenie stanu technicznego domowej infrastruktury.

Musimy pamiętać o udrożnieniu rynien, a następnie powinniśmy sprawdzić ich szczelność. Ważne jest też skontrolowanie dachu. Przecieki najczęściej powstają przy kominie i oknach — te miejsca powinniśmy obejrzeć szczególnie dokładnie.

Jeśli planujemy naprawdę generalne porządki, musimy sprawdzić elewację, która powinna być malowana przynajmniej raz na kilkanaście lat. Znacznie częściej powinniśmy ją czyścić na przykład za pomocą myjki ciśnieniowej.

Warto sprawdzić ogrodzenie naszego domu. Drewniane elementy można pokryć na nowo bejcą lub lakierem, a pozostałe dokładnie wyczyścić.

Biały dom z ogrodem

Porządki w ogrodzie

W słoneczne dni uwielbiamy siedzieć w ogrodzie i się relaksować. Dlatego powinniśmy zadbać o jego wygląd. Przycinanie drzewek i żywopłotu powinno zając pierwsze miejsce na liście. Warto sprawdzić stan techniczny mebli ogrodowych.

Co jeśli jesteśmy zbyt leniwi?

Może się zdarzyć, że nie mamy ochoty na porządki lub po prostu nie mamy na to czasu. Istnieją firmy, które mogą nas wyręczyć w tych obowiązkach. Czyszczenie-lutcza to jedna z nich. Wykonują różnego rodzaju usługi, zaczynając od profesjonalnego prania dywanów, a kończąc na czyszczeniu kostki brukowej. Mogą zająć się naszym samochodem, ogrodem oraz domem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *