Uwaga na podszywających się pod kuriera DPD
Cyberprzestępcy próbują wyłudzać dane pełnych kart płatniczych, wysyłając do Polaków e-maile informujące o rzekomej konieczności dopłaty do ponownej wysyłki paczki. Okres świąteczny to kolejna, po Czarnym Piątku, okazja dla cyberprzestępców do zastawienia swoich pułapek. Kolejny szczyt zakupowy wiąże się z dużą ilością zamówień online, co z kolei powoduje chaos w branży wysyłkowej. Przesyłki czasami nie zostają dostarczone lub zalegają w Paczkomacie. Oszuści wykorzystują ten motyw do kradzieży pieniędzy Polaków.
Próbując przekonać Polaków, że naprawdę muszą uiścić dodatkową opłatę za ponowną wysyłkę, oszuści posługują się fałszywymi wiadomościami e-mail, które wyglądają tak, jakby pochodziły od Poczty Paczkomatowej. Wiadomości te zawierają informacje o statusie przesyłki oraz fakturę z opłatami, które należy uiścić, aby przesyłka mogła zostać wysłana ponownie. Jest to jednak nic innego jak oszustwo, którego celem jest kradzież pieniędzy ofiar poprzez nakłonienie ich do ujawnienia danych karty kredytowej przez telefon lub pocztę elektroniczną.
W ciągu ostatnich kilku dni otrzymaliśmy wiele wiadomości od naszych klientów, że nie otrzymali oni swojej paczki. Wiadomości te zaczynają się od ostrzeżenia: „Drogi Kliencie, Ze względu na brakujące informacje nie byliśmy w stanie dostarczyć Twojej paczki 15504 8800 58988 Jeśli zdecydujesz się na ponowną dostawę, wymagamy dodatkowych informacji, ponieważ podany adres nie istnieje lub nie może zostać znaleziony przez naszego kuriera”.
Wiadomość kontynuuje: „Twoja przesyłka jest obecnie przechowywana w naszym lokalnym magazynie. Jeśli jednak w ciągu 48 godzin nie zostaną podjęte żadne działania, przesyłka zostanie zwrócona do nadawcy. Prosimy o wybranie jednej z poniższych opcji”.
Jedyną opcją okazuje się być tzw. „próba ponownego doręczenia”. W tym celu, jak sugerują oszuści, wystarczy zapłacić 4,20 zł. Niewiele, ale też nie za mało.
Zachęcamy do ignorowania tych wiadomości! Przepraszamy za powstałe niedogodności i zapewniamy, że nikt nie obciąży Cię kosztami tej fałszywej próby ponownego doręczenia!
Jeśli kiedykolwiek otrzymasz fałszywą przesyłkę kurierską DPD, pierwszą rzeczą, która powinna rzucić Ci się w oczy, jest fałszywy adres. Prawdziwy adres URL tej firmy kurierskiej to dpd.com, ale w tym przypadku jest to danto(.)co(.)in. W tym momencie możesz być już w 100% pewien, że nie masz do czynienia z DPD. Jeśli jednak pójdziemy dalej, po kilku krokach pojawi się kolejna wskazówka.
Jedynym sposobem zapłaty jest podanie pełnych danych karty płatniczej wraz z kodem zabezpieczającym. Żaden usługodawca ani sklep internetowy nigdy nie potraktuje klienta w ten sposób. Dzięki tym informacjom każda osoba może z łatwością wykorzystać kartę płatniczą do dokonania własnych zakupów.<br>
Jeśli otrzymałeś taką przesyłkę od firmy Danto Courier Services i masz podejrzenia co do jej zawartości lub legalności, skontaktuj się z nami niezwłocznie drogą mailową lub telefoniczną na DPD infolinia!
Atak phishingowy to rodzaj cyberprzestępstwa, w którym cyberprzestępca kontaktuje się z ofiarą za pośrednictwem skrzynki e-mailowej, a następnie próbuje przekonać ją o fałszywej tożsamości. Następnie przestępca próbuje nakłonić ofiarę do podania swoich danych osobowych, danych karty płatniczej lub nawet przelania pieniędzy na swoje konto.
Najczęstsze ataki phishingowe są skierowane do firm i ich pracowników. Mogą one służyć przestępcom do zbierania informacji o samej firmie, takich jak finanse i struktura wewnętrzna. Informacje te mogą być później wykorzystane do kradzieży pieniędzy z kont firmy lub nawet do zdobycia numerów kart kredytowych klientów, którzy już wcześniej dokonywali zakupów w danej firmie.
Musimy być czujni i uważać na podszywających się pod kurierów DPD.
DPD jest świadoma niedawnego wzrostu liczby przypadków, w których oszuści podawali się za kurierów DPD, twierdząc, że dostarczają paczkę lub przesyłkę. Oszuści Ci często celują w klientów, którzy nie wiedzą zbyt wiele o DPD, co czyni ich łatwiejszym celem.
Ja myślę, że nie chodzi tylko o to, że ktoś puka do drzwi i pyta, czy masz dla niego paczkę – czasami ci przestępcy podają się za pracowników firmy kurierskiej lub pocztowej, a nawet za funkcjonariuszy policji.
Mogą stosować różnego rodzaju sztuczki – od noszenia mundurów wyglądających podobnie do prawdziwych, po używanie fałszywych identyfikatorów, a nawet prowadzenie pojazdów wyglądających na oficjalne.
Zalecam, aby nie wpuszczać do domu nikogo, kto nie jest pewny, że jest to legalna osoba. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do legalności kuriera. Najlepiej zadzwonić na infolinię DPD.