GadżetyNajnowsze

Jaki Filament? ABS, PET-G lub PLA?

Druk 3D co roku staję się coraz bardziej przystępny, z racji na coraz niższą cenę i mniej skomplikowaną obsługę, jego popularność stale rośnie. Druk przestrzenny może okazać się naszym świetnym przyjacielem w prototypowaniu, tworzeniu ozdób lub bardziej praktycznych rzeczy. Tym artykułem rozpoczynam nową serię artykułów na naszej stronie, poświęconych drukowi 3D. Na pierwszy ogień przyjrzyjmy się filamentom, jaki wybrać na początek drogi? Czym się różnią poszczególne rodzaje? Jaki filament wybrać?

Decydując się na zakup drukarki 3D, trzeba przede wszystkim zastanowić się, co chcemy na niej drukować? Czy zależy nam na czymś praktycznym, designerskim, prototypowym? Do każdego z tych wydruków będziemy potrzebować filamentu, budulca naszych wydruków tak jak w drukarce atramentowej mamy kartridże z atramentem, w drukarce laserowej toner ze specjalnym proszkiem taki i drukarce 3D mamy filament. Rodzajów filamentów mamy naprawdę sporo, dziś jednak skupimy się na trzech najpopularniejszych: ABS, PET-G, PLA.

Filament do drukarki 3D

Łatwo, prosto i przyjemnie

Zacznijmy od czegoś prostego na dobry początek naszej pięknej drogi z drukiem przestrzennym.
PLA, czyli Poli laktyd, to w pełni biodegradowalny polimer do jego produkcji wykorzystuje się skrobię kukurydziana lub trzcinę cukrową. Wykorzystywany jest do produkcji opakowań jednorazowego użytku, ze względu na swoją biokompatybilność możemy go znaleźć w postaci nici chirurgicznych, opatrunków lub nawet jako składnik kremów.

PLA jest uznawany za dobry filament na początek z uwagi na niskie koszta druku oraz łatwość w jego obsłudze. Ze względu na niski skurcz materiału nie wymaga podgrzewanego stołu (nie musimy się martwić o możliwość pęknięcia naszego druku), cechuje się dobrą wytrzymałością na rozciąganie oraz sztywnością. Do jego największych wad należy zaliczyć wrażliwość na wysokie temperatury, materiał może się odkształcać w temp. powyżej 50°C. Niska odporność na promieniowanie UV – materiał staje się kruchy. Z uwagi na swoje właściwości nie nadaje się do dalszej obróbki.
PLA świetnie sprawdzi się w portotypowaniu, modelowaniu i drukowaniu zabawek, figurek. Koszt szpuli 1kg filamentu PLA wacha się w przedziale 50-250 zł.

Druk 3D

Praktycznie i ze schodami

Teraz pora na coś praktycznego ABS, czyli terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy. Wiem, wiem długa nazwa, nam jednak wystarczy tylko skrót ;). Ze względu na swoje właściwości zyskał dużą popularność w przemyśle, to z niego wykonywane są przyciski, przełączniki, obudowy, elementy wnętrza samochodu (czasem nawet cała karoseria, patrz Citroën Méhari), szczoteczki do zębów, drobne i większe AGD, wszelakie RTV na zabawkach nie kończąc. ABS znany jest ze swojej wysokiej wytrzymałości, sztywności, dobrej tolerancji na temperaturę, swoje właściwości zachowuje w temperaturach od -20 do 80 °C.

Niestety ABS jest materiałem wymagającym, bez zastosowania nagrzewanego stołu oraz komory grzewczej, materiał przez wysoki skurcz narażony jest na pękanie i podwijanie się wydruku.
Drukując z ABSu, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, z uwagi na to, że ABS jest produktem ropy naftowej, filament w wyższych temperaturach wytwarza szkodliwe dla organizmu opary, dlatego NIE ZALECA się przebywania przez długi czas w jednym pomieszczeniu z działającą drukarką 3D. Pomimo wrażliwości wydruków na nagłe chłodzenie, zaleca się wietrzenie pomieszczenia.
Wymagający podczas druku odwdzięczy się podczas obróbki, można go szlifować, nawiercać, a także wygładzać – do tego ostatniego świetnie nada się aceton i jego opary.

Podsumowując ABS, świetnie sprawdzi się jako materiał do druku mechanizmów, złożonych prototypów, wydruków, które muszą być wytrzymałe.

Dwa w jednym

A może tak połączyć zalety ABSu i PLA?
PET-G, czyli kopolimer poli(tereftalanu etylenu) z dodatkiem glikolu etylenowego. Materiał łączy w sobie zalety swoich popularniejszych braci ABSu i PLA. Termoplast jest łatwy i mało wymagający w drukowaniu, ale ze względu na niewielki skurcz materiału zaleca się stosowanie podgrzewanego stołu w obawie przed odklejeniem się wydruku od stołu. Materiał jest wytrzymały, posiada dobrą elastycznością, jest odporny na promieniowanie, działanie chemikaliów i wilgoć, zachowuje swoje właściwości w temp. do 70°C. Wydruki nie są jednak pozbawione wad, należy pamiętać o dużej kruchości, przez którą modele mogą pękać pod wpływem uderzenia lub upadku.

PET-G będzie dobrym wyborem, decydując się na wydruk transparentny, wazonów, butelek, talerzy, opakowań na jedzenie itp.. Koszt szpuli 1kg filamentu PET-G waha się w przedziale 70-200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *