Myszka do gier przewodowa czy bezprzewodowa?
Zakup nowej myszki to niełatwe zadanie. Zazwyczaj sprawia on problemy osobom, dla których pojęcia związane z technicznymi aspektami są zupełnie obce. Są jednak cechy dotyczące myszy, które da się zauważyć gołym okiem i jedną z nich jest właśnie kabel bądź jego brak. Wybierając nową myszkę z pewnością większość z kupujących, przynajmniej raz pomyślała o konstrukcji bezprzewodowej.
Mysz przewodowa czy bezprzewodowa?
Wiele zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z komputera. Do zalet myszki bezprzewodowej należy zaliczyć przede wszystkim sporą wygodę. Nie musimy martwić się o ciągnący i plączący się przewód, który w wielu przypadkach wyłącznie ogranicza nasze ruchy. Podstawową wadą urządzeń bezprzewodowych jest konieczność wymiany baterii. Warto zdecydować się na urządzenie lepszej jakości, które będzie w stanie pracować nawet przez kilka miesięcy bez wymiany baterii. Myszki przewodowe kierowane są przede wszystkim do użytkowników stawiających na stabilną pracę bez zakłóceń. Sprawdzą się one również wtedy, gdy ogromne znaczenie ma ewentualne opóźnienie pracy myszki.
Mysz do gier – przewaga modeli przewodowych
Modele korzystające z połączenia bezprzewodowego nie cieszą się zbytnią popularnością wśród graczy. Wszystko to związane jest z parametrem input lag, czyli opóźnieniem, jakie występuje między ruchem myszki a zmianą położenia kursora. W przypadku urządzeń bezprzewodowych jest ono po prostu większe, co znacząco wpływa na komfort gry. Ma to przede wszystkim znaczenie w grach sieciowych, w których decydujące są często setne części sekundy. Jeśli szukamy myszki głównie do gier, zdecydujmy się na modele przewodowe lub myszki bezprzewodowe renomowanych firm, wyróżniające się nieodczuwalnymi opóźnieniami pracy.
Ważne parametry myszki
Dobór myszki powinien przebiegać w sposób przemyślany. Pod uwagę należy wziąć nie tylko sposób jej komunikacji z komputerem, ale również najważniejsze parametry techniczne, takie jak:
- rodzaj — wyróżnić można myszki laserowe i optyczne. Myszki laserowe są bardzo precyzyjne na wszelakich powierzchniach, a optyczne są tańsze, lecz działające tylko na płaskich i równych powierzchniach,
- liczba przycisków — jeśli mysz będzie służyć do podstawowych czynności, wystarczą dwa główne przyciski i rolka. W grach warto dysponować kilkoma lub kilkunastoma konfigurowalnymi przyciskami,
- czułość — tak zwane DPI, decydujące o szybkości poruszania się kursora na ekranie. Warto wybrać model o regulowanej wartości DPI,
- profil — dostępne są myszki dla praworęcznych, leworęcznych i uniwersalne. Duże znaczenie ma także wielkość myszki.
Najważniejszym kryterium przy wyborze, jest jednak przeznaczenie myszki. Jeśli będzie to praca biurowa lub zwykłe korzystanie z komputera, dobrym pomysłem jest wybranie myszki bezprzewodowej. Jeżeli jednak myślimy o profesjonalnym graniu, powinniśmy wybrać myszkę przewodowa, która pozwoli na grę bez żadnych zakłóceń czy opóźnień.