BiznesBudownictwo

Profesjonalne układanie kostki granitowej

Kostka granitowa jest estetycznym i wytrzymałym materiałem, który sprawdza się oraz znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Płoty, podjazdy, chodniki wszystkie doskonale spełniają swoje zadanie, gdy zostaną wykonane z kostki granitowej, a przy tym wyglądają świetnie.

Wyjątkowe realizacje z kostki granitowej

Przygotowanie podłoża pod kostkę 

Przygotowanie podłoża pod układanie kostki brukowej lub granitowej jest bardzo istotnym elementem pracy. Jeśli podłoże nie będzie należycie dostosowane lub do układania kostki granitowej zostanie zastosowana niewłaściwa metoda, może spowodować to niestabilność powierzchni oraz znaczne pogorszenie estetyki. Zaplanowanie tego wymaga wiedzy o rodzaju podłoża oraz wadach i zaletach materiałów używanych do wykonania podbudowy. Powinna ona także być przepuszczalna dla wody i w żadnym wypadku nie zatrzymywać wilgoci.

Dobór odpowiedniej wielkości oraz wariantu kostki

Wybór rozmiaru oraz koloru kostki zależy od osobistych preferencji. Zarówno kostka brukowa, jak i granitowa ma różne rozmiary kolory oraz kształty. W przypadku kostki granitowej najpopularniejsze wymiary to: 4/6 cm, 9/11 cm oraz 15/17 cm. Najczęściej używane kolory kostki to: szary, szaro-rudy, czarny, czerwony oraz żółty. W przypadku kostki brukowej wymiary wahają się od 54 x 84 mm do 120 x 180 mm. Posiadają też różne wysokości, kształty oraz kolory.

Układanie kostki granitowej i brukowej

Przy układaniu kostki brukowej krawężniki trzymają wszystkie elementy razem oraz wyznaczają i oddzielają obszar, w którym układana będzie kostka. Przy układaniu kostki należy nieustannie mierzyć poziom nawierzchni, kontrolując czy jest równa oraz czy ma odpowiedni spadek. W celu wyrównania nawierzchni jej elementy podbija się gumowym młotkiem. Kostkę układa się na rozprowadzonym wcześniej za pomocą kielni podkładzie. Po ułożeniu nawierzchni szczeliny zasypuje się piaskiem lub drobnym żwirem i zalewa wodą, aby wytworzyć warstwę przepuszczalną. W celu uzyskania warstwy nieprzepuszczalnej szczeliny wypełnia się zaprawą cementowo-piaskową.

Wykończenie

Po ułożeniu kostki usuwamy zabrudzenia z nawierzchni, używając środków do usuwania zanieczyszczeń z kamieni oraz zabezpieczamy nawierzchnie specjalnymi impregnatami, które ochronią kamień przed czynnikami zewnętrznymi, oraz pomogą zachować wygląd kostki przez długi czas.

Łupek granitowy

Granit o nieregularnych kształtach, który powstaje po produkcji kostki granitowej, nazywany jest łupkiem granitowym. Może być uważany za materiał niepełno wartościowy, jednak posiada te same właściwości co kostka granitowa, będąc przy tym odpowiednio tańszy. Występuje on w tych samych kolorach co kostka granitowa. Atutem jest niższa cena przy wytrzymałości dorównującej kostce granitowej.

Układanie łupka granitowego

Firma specjalizująca się w układaniu kostki

Układanie kostki na własną rękę jest kosztowne, czasochłonne oraz problematyczne. Nieumiejętne ułożenie kostki lub niewłaściwe przygotowanie powierzchni może spowodować, że trwałość nawierzchni ulegnie pogorszeniu, a sam wygląd może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Firma Gran-Mur powstała w Poznaniu i specjalizuje się w wykonywaniu aranżacji z kostki brukowej, kostki granitowej oraz łupka granitowego. Działa nie tylko na terenie Poznania, Krakowa oraz Rzeszowa, ale także całego kraju. Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas realizacji zamówień posiada odpowiednie umiejętności do wykonywania zleceń na różnych nawierzchniach. Firma oferuje przy tym również wykonywanie płotów oraz części elewacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *