GadżetyTechnologia

PlayStation 4 vs XBOX ONE – co lepsze?

Na całym świecie gracze dzielą się na dwie grupy: tzw. pecetowców i konsolowców. Wybór odpowiednich komponentów do wydajnego PC jest sprawą skomplikowaną, jednak miłośnicy konsol do gier także mają przed sobą niełatwą decyzję — który sprzęt wybrać ? Są oddani fani firmy Nintendo czy też innych mniej znanych producentów, jednak większość osób ogranicza wybór do dwóch opcji – PS4 czy XBOX ONE? Sony czy Microsoft? Ta odwieczna batalia trwa w najlepsze, jednak z każdej batalii musi wyjść zwycięzca — dziś  postaramy się go wyłonić.

Na pierwszy rzut – Playstation 4

Wiele graczy uznaje je za „jedyną słuszną konsolę”. Głównym i bardzo mocnym argumentem za konsolą od Sony jest biblioteka gier na wyłączność – mnóstwo tytułów tzw. must have są na wyłączność właśnie na PS4. Seria Uncharted, Spider-man, The Last of Us czy najnowszy God of War to tylko niektóre z długiej listy exclusive’ów. Dodatkowym plusem dla polskiej społeczności jest fakt, że większość z tych gier jest całkowicie spolszczona, często nawet z polskim dubbingiem! To jest fakt, który na pewno trzeba odnotować na korzyść Sony, który „troszczy” się o polskich graczy już od wielu lat. Oczywiście żadna konsola nie jest idealna – niektórzy narzekają na panel dotykowy w padzie do PS4, który w większości gier jest bezużyteczny i tylko zajmuje sporo miejsca, które można by zorganizować w inny sposób. Innym często odnotowywanym minusem jest słabe odprowadzanie ciepła, co powoduje przegrzewanie się konsoli oraz głośniejszą pracę sprzętu. Trzeba też przyznać, że sporadycznie zdarzają się lagi czy też przycinki nawet na ekranie głównym, które potrafią zirytować.

Jak Microsoft stara się dorównać Sony?

Trzeba przyznać amerykańskiej firmie, że nie odpuszcza japońskiemu rywalowi. Wiedząc, że nie są w stanie zaoferować tak wielu świetnych gier na wyłączność dla swojej konsoli, decydują się pójść w inną stronę. Od lat uważa się, że pad do XBOX’a jest wygodniejszy, lepiej leży w dłoniach i ma lepsze rozmieszczenie przycisków i analogów. Kwestią sporną jest czy ten pad jest lepszy, jednak na pewno jest jednym z najlepszych padów na rynku. XBOX zawsze jest też o krok przed PlayStation w kwestii cyferek – lepszy procesor, lepsza karta graficzna, lepsze chłodzenie – to na pewno należy zaliczyć na plus XBOX’a.

Czy można jednak ogłosić remis?

Obie konsole mają swoich oddanych fanów, jednak co powiedzieć osobom niezdecydowanym? Faktem jest, że nie można ogłosić jednego zwycięzcy. Obie konsole są kierowane do trochę innych grup odbiorców. Playstation jest dla graczy, którzy chcą ogrywać konkretne tytuły, wszystkie najlepsze gry w dobrej jakości i z pewnością dobrej rozrywki. XBOX natomiast chce skusić graczy niezdecydowanych mocniejszym sprzętem, jednak nie tak ogromną ilością gier. Ostateczna decyzja często jest też uwarunkowana tym, jaki sprzęt mają Twoi znajomi, zazwyczaj kupisz tę samą konsolę, aby móc się cieszyć ze wspólnej rozgrywki i świetnej zabawy w dobrym gronie, a to chyba najważniejsze. Jednak jeśli chcesz wybrać konsolę, nie patrząc na innych to wybór jest prosty, jeśli koniecznie chcesz zagrać w któryś z ekskluzywnych tytułów dla Sony – wybierz Playstation. Jednak jeśli bardziej niż na konkretnych grach zależy Ci na lepszej stabilności i płynności rozgrywki – wybierz XBOXa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *