Blue Monday – skąd taka nazwa i czy powinniśmy się nim przejmować.
Czy istnieje najbardziej depresyjny dzień w roku? Fałszywa propaganda, czy uzasadnione pojęcie? Co możemy zrobić, aby nie dać się depresji? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.
Najbardziej depresyjny dzień w roku potocznie znany Blue Monday to stosunkowo nowe pojęcie. Dzień ten ma wypadać w tym roku w trzeci poniedziałek stycznia czyli dzisiaj dnia 21 stycznia. Czy naprawdę jest się czym przejmować?
Termin rzekomo wymyślony przez Cliff’a Arnala, brytyjskiego psychologa to matematycznie wyliczony najbardziej depresyjny dzień w roku bazujący na wielu czynnikach ekonomicznych, psychologicznych oraz meteorologicznych. Mają one wszystkie negatywnie wpływać na nasze samopoczucie co oznacza dla nas najgorszy dzień w roku pod względem samopoczucia. Jednak wielu naukowców na całym świecie otwarcie przeczy jakoby zgadzało się z założeniami tego pojęcia jak również uważa, że jest zbyt wiele rozbieżności w czynnikach, które na istnienie go miałyby wpływać.
Co to dla nas oznacza?
Tak naprawdę nie należy ufać stwierdzeniom, które już w podstawie zostały podważone przez innych światłych ludzi. Najbardziej depresyjny dzień w roku na pewno nie jest czymś co da się określić jeszcze przed jego nastąpieniem, nie mówiąc już o tym, że według jego twórcy jest on na początku roku, a co z resztą dni? Możemy więc śmiało założyć, że jest to fałszywa propaganda, a najbardziej depresyjny dzień w roku nie jest czymś co można przewidzieć.
Jak walczyć z depresją?
Pamiętajmy, że bycie najbardziej inteligentnymi stworzeniami na świecie może mieć swoje minusy. Badania psychologiczne na ludziach udowadniają, że często negatywnie wpływamy na własne samopoczucie budując w sobie negatywne emocje. Dodatkowo ponura pogoda zawsze kojarzy nam się ze smutkiem, tak samo jak deszcz. Czytanie czy słuchanie o istnieniu dni takich jak ten czasem automatycznie sprawia, że nastawiamy się do nadchodzących wydarzeń negatywnie. Takie myślenie jest też bazą do powstawania przesądów, jak na przykład z piątkiem 13-stego. Dlatego ważne może być unikanie przekazu negatywnych informacji, które sprzyjają pogłębianiu się depresji. Pomagają również wizyty ze znanymi i profesjonalnymi psychoterapeutami, którzy pomogą nam w trudnych chwilach oraz sprawią, że zmienimy pogląd na otaczające nas rzeczy.
Każdy dzień jest taki jakim go uczynimy. Nie możemy powstrzymać nieuniknionego, ale życie codziennie większości z nas nie jest usłane różami, dlatego nie ma sensu dodatkowo obciążać się mentalnie. W życiu należy szukać pozytywów i dlatego optymistyczna mentalność pomaga z walką ze złym samopoczuciem. Jak to napisał kiedyś poeta Horacy „Carpe diem”, czyli „Chwytaj dzień”, ale też rozpoczynaj go jakby był nowym dniem bez bagażu jaki pozostawił Ci dzień poprzedni.