InternetNa czasieNajnowszeSpołecznośćWyróżnione

Blue Monday – skąd taka nazwa i czy powinniśmy się nim przejmować.

Czy istnieje najbardziej depresyjny dzień w roku? Fałszywa propaganda, czy uzasadnione pojęcie? Co możemy zrobić, aby nie dać się depresji? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Najbardziej depresyjny dzień w roku potocznie znany Blue Monday to stosunkowo nowe pojęcie. Dzień ten ma wypadać w tym roku w trzeci poniedziałek stycznia czyli dzisiaj dnia 21 stycznia. Czy naprawdę jest się czym przejmować?

Termin rzekomo wymyślony przez Cliff’a Arnala, brytyjskiego psychologa to matematycznie wyliczony najbardziej depresyjny dzień w roku bazujący na wielu czynnikach ekonomicznych, psychologicznych oraz meteorologicznych. Mają one wszystkie negatywnie wpływać na nasze samopoczucie co oznacza dla nas najgorszy dzień w roku pod względem samopoczucia. Jednak wielu naukowców na całym świecie otwarcie przeczy jakoby zgadzało się z założeniami tego pojęcia jak również uważa, że jest zbyt wiele rozbieżności w czynnikach, które na istnienie go miałyby wpływać.

Co to dla nas oznacza?

Tak naprawdę nie należy ufać stwierdzeniom, które już w podstawie zostały podważone przez innych światłych ludzi. Najbardziej depresyjny dzień w roku na pewno nie jest czymś co da się określić jeszcze przed jego nastąpieniem, nie mówiąc już o tym, że według jego twórcy jest on na początku roku, a co z resztą dni? Możemy więc śmiało założyć, że jest to fałszywa propaganda, a najbardziej depresyjny dzień w roku nie jest czymś co można przewidzieć.

Walcz z depresją

Jak walczyć z depresją?

Pamiętajmy, że bycie najbardziej inteligentnymi stworzeniami na świecie może mieć swoje minusy. Badania psychologiczne na ludziach udowadniają, że często negatywnie wpływamy na własne samopoczucie budując w sobie negatywne emocje. Dodatkowo ponura pogoda zawsze kojarzy nam się ze smutkiem, tak samo jak deszcz. Czytanie czy słuchanie o istnieniu dni takich jak ten czasem automatycznie sprawia, że nastawiamy się do nadchodzących wydarzeń negatywnie. Takie myślenie jest też bazą do powstawania przesądów, jak na przykład z piątkiem 13-stego. Dlatego ważne może być unikanie przekazu negatywnych informacji, które sprzyjają pogłębianiu się depresji. Pomagają również wizyty ze znanymi i profesjonalnymi psychoterapeutami, którzy pomogą nam w trudnych chwilach oraz sprawią, że zmienimy pogląd na otaczające nas rzeczy.

Każdy dzień jest taki jakim go uczynimy. Nie możemy powstrzymać nieuniknionego, ale życie codziennie większości z nas nie jest usłane różami, dlatego nie ma sensu dodatkowo obciążać się mentalnie. W życiu należy szukać pozytywów i dlatego optymistyczna mentalność pomaga z walką ze złym samopoczuciem. Jak to napisał kiedyś poeta Horacy „Carpe diem”, czyli „Chwytaj dzień”, ale też rozpoczynaj go jakby był nowym dniem bez bagażu jaki pozostawił Ci dzień poprzedni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *