Społeczność

Białostocki oddział ZUS, obsługuje całą Polskę w zakresie świadczenia Rodzina 500 plus

Program „Rodzina 500 plus” to rządowe świadczenie, dzięki któremu rodzice mogą otrzymać rekompensatę z tytułu urodzenia dziecka. Świadczenie wypłacane jest w dwóch okresach, jeden trwający do 31 maja roku, w którym urodziło się dziecko, a drugi trwający od 1 czerwca tego roku do 31 maja roku następnego.

Świadczenia Rodzina 500 plus z całej Polski obsługuje ZUS Białystok. W białostockim oddziale mieści się Centrum Obsługi Świadczeń Rodzinnych.

Program Rodzina 500 plus został ustanowiony ustawą z 20 lipca 2019 roku, aby zapewnić rodzinom 500 złotych miesięcznie na dziecko urodzone po 1 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą przekazywane uprawnionym rodzicom do momentu ukończenia przez dziecko 18 lat, aż do osiągnięcia przez nie wieku 30 lat, jeśli nadal będzie uczęszczać do szkoły lub na szkolenie zawodowe.

Nowy program 500 plus ma zapewnić pomoc finansową rodzinom, które mają niepełnosprawne dziecko. ZUS ujawnił, że rodzice mogą ubiegać się o tę pomoc pieniężną o każdej porze dnia i nocy, a urzędnicy uważają, że wnioski będą składane o różnych porach dnia i nocy.

Innymi słowy, rodzice sami decydują, kiedy chcą złożyć wniosek o program 500 plus.

Osoby, które pobierają już świadczenia z poprzednich okresów zasiłkowych (rozpoczynających się od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.) nie muszą się spieszyć, aby złożyć wniosek przed 1 lutego 2022 r. Ci wnioskodawcy będą mogli złożyć wniosek na kolejny okres zasiłkowy rozpoczynający się od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r., gdy rozpocznie się on 1 lutego przyszłego roku.

Aby ubiegać się o to świadczenie, rodzic musi to zrobić w ciągu trzech miesięcy od porodu. Jeśli złożą wniosek w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka, otrzymają oba okresy wypłaty z wyrównaniem. Przykładowo, jeśli dziecko urodzi się 15 grudnia, a jego rodzice złożą wniosek o świadczenie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku, to otrzymają wyrównanie za oba okresy.

Jeśli jednak rodzic złoży wniosek o to świadczenie po upływie trzech miesięcy od narodzin dziecka – na przykład jeśli złoży wniosek 1 lutego 2022 roku – wówczas może otrzymać wyrównanie tylko za jeden okres wypłaty, ponieważ nie przysługuje mu wyrównanie za oba okresy jednocześnie.

3 komentarze do “Białostocki oddział ZUS, obsługuje całą Polskę w zakresie świadczenia Rodzina 500 plus

 • W ten sposób pomagamy rodzinom pracowników i emerytów w zaspokajaniu potrzeb ich dzieci.

  Wierzę, że wszystkie dzieci zasługują na szansę dorastania w rodzinie, w której mają szczęśliwe i zdrowe dzieciństwo.

  Odpowiedz
 • Fajnie, że rząd wspiera takie programy jak Rodzina 500 plus.

  To dla mojej rodziny ważne wsparcie.

  Odpowiedz
 • Miasto Białystok ma szczęście do ZUS-u, który wspiera program Rodzina 500 Plus.

  Dobrze, że jestem mieszkańcem Białegostoku i mam blisko, aby załatwić sprawy z ZUS Białystok.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *