BiznesSpołecznośćWyróżnione

Na co uważać przy wyborze pierwszej pracy

Rozpoczęcie pierwszej pracy to bardzo ważny krok w życiu każdego młodego człowieka. Wejście w dorosłość często jest stresujące. Bywa, że nie wiemy jaką pracę wybrać na start i czym się kierować. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Kiedy zacząć?

Bardzo dużo osób zaczyna pracę już w trakcie studiów, a nawet zaraz po maturze. W dzisiejszych czasach jest to bardzo dobre rozwiązanie. Skoro znaczna część ludzi potrafi łączyć studia i pracę zdobywając niezbędne do lepszych warunków zatrudnienia doświadczenie, to my, jako bezrobotni podczas nauki, zostajemy w tyle. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli nie zaczniemy pracy w trakcie studiów, to jesteśmy skazani na porażkę. Po prostu będziemy mieć mniejsze doświadczenie od kolegów po fachu. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, pierwszą pracę podejmijmy jak najszybciej.

praca na studiach

Jaką pracę wybrać?

Na początek musimy się zastanowić jaką pracę chcemy zacząć. Czy ma to być praca dorywcza, dająca nam dodatkowe fundusze na zachcianki, czy praca w zawodzie, jako start w przyszłość.

Jeśli chcemy sobie dorobić, bardzo fajną opcją jest praca w gastronomii. Szczególnie w okresie sezonowym, pracując jako kelner, można zarobić na samych napiwkach od gości spore sumy.

Szukając pracy w zawodzie, warto przejrzeć oferty na różnych portalach dostępnych w internecie. Na tego typu stronach możemy znaleźć setki interesujących ofert. W urzędach pracy oferowane są staże, które są doskonałym sposobem na zdobywanie doświadczenia. Warto wybrać się na targi pracy. W trakcie takich imprez możemy spotkać się bezpośrednio z potencjalnym pracodawcą i zapytać o interesujące nas rzeczy.

kelner i kelnerka
Na co uważać?

Pierwszą ważną rzeczą jest umowa. Możemy dostać umowę o pracę, o działo, umowę zlecenie. Każda z nich się trochę różni. Przy pierwszej pracy zwracajmy uwagę na każdy szczegół. W zależności od konkretnej umowy będą nam przysługiwać określone przywileje i obowiązki.

Ubezpieczenie społeczne. Studenci, którzy nie ukończyli 26 lat zatrudnieni na umowie zlecenie lub umowie o dzieło nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Natomiast student zatrudniony na umowę o pracę podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom.

Przeglądając oferty internetowe, musimy zwracać szczególną uwagę, jak napisane jest ogłoszenie. Brak nazwy firmy oraz podanie tylko adresu e-mail powinno wzbudzić naszą czujność. Ostrożnie należy podchodzić do ofert, które nie mają jasno sprecyzowanych wymagań i obowiązków kandydata na stanowisko.

Pierwsza praca

Pierwsza praca to nowe wyzwanie, jak i duża odpowiedzialność. Poszukiwania idealnej dla nas pracy mogą zająć trochę czasu, szczególnie gdy to nie tylko praca dorywcza. Dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się przy pierwszym niepowodzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *