Technologia

Jaka klawiatura do gier? Porównanie klawiatury membranowej i mechanicznej.

Jeśli jesteś graczem, na pewno słyszałeś kiedyś o klawiaturze mechanicznej, ale czy zastanawiałeś się jakie korzyści płyną z posiadania takiej klawiatury? Dzisiaj porównamy oba typy klawiatur i pomożemy Ci zdecydować którą opcję wybrać!

 

Cechy dobrej klawiatury

Wbrew pozorom na jakość klawiatury wpływa wiele czynników, na przykład wysoka ergonomia, która wpływa na komfort użytkowania, wysoka jakość materiałów, jest to o tyle ważne, że przy tańszych modelach obudowa potrafi skrzypieć pod naciskiem, co na pewno nie spodoba się posiadaczom. Ważne są też funkcje takie jak Anti-Ghosting, programowalne przyciski dodatkowe, a dla fanatyków technologii podświetlenie RGB oraz wyświetlacz LCD

Zasada działania, zalety i wady klawiatury mechanicznej i membranowej

Mechanizm klawiatury mechanicznej jest prosty, pod każdym klawiszem znajduje się niezależny przełącznik ze sprężyną, który służy do jego aktywacji. Wpływa to znacznie na czas reakcji po naciśnięciu, a także na powrót klawisza do jego początkowej pozycji. Klawiatury mechaniczne cechują się też większą trwałością – dobrej jakości przełącznik wytrzymuje 50 milionów wciśnięć. Oczywiście nie ma produktu bez wad, tak samo jest i w tej sytuacji – problemem może okazać się znacznie głośniejsze wciskanie klawiszy niż ma to miejsce w klawiaturze membranowej. Warto wspomnieć również o cenie, za klawiaturę mechaniczną na pewno zapłacimy więcej, więc jeśli szukamy tańszego rozwiązania możemy rozważyć zakup klawiatury membranowej.

W klawiaturze mechanicznej wyróżniamy cztery typy przełączników:

Czerwone – nieduża siła nacisku, najczęściej stosowane do gier.

Czarne – podobnie do Red, jednak potrzebna jest większa siła nacisku.

Niebieskie – znacznie głośniejsze skoki, dobrze sprawują się w pisaniu.

Brązowe – przydatne, jeśli wciskamy wielokrotnie jeden klawisz.

Klawiatura membranowa to z pewnością tańsze rozwiązanie dzięki czemu zawdzięcza swoją powszechność i popularność. Klawiatury te działają w oparciu o membranę umieszczoną pod klawiszami, gdy te są naciskane, wytwarzany jest nacisk i następnie przez obwód elektryczny przebiega sygnał wysyłany do komputera, właśnie przez to rozwiązanie ten typ klawiatur ma wolniejszą reakcję, jednak cena potrafi wynagrodzić ten fakt. Należy wspomnieć, że klawiatury membranowe są znacznie cichsze i lżejsze, przez co chętnie znajdują swoje miejsce w biurach. Wadą może okazać się mniejsza trwałość klawiszy (średnio 15 milionów wciśnięć).

Dodatkowe funkcje i uwagi

Oba typy klawiatur mają różne dodatki, które wpływają na jakość działania, szczególnie przydatny jest rozbudowany Anti-Ghosting, dodatkowe, programowalne przyciski. „Przyjemne dla oka” może okazać się doinwestowanie w funkcję podświetlania klawiatury, a także dodatkowy wyświetlacz na klawiaturze. Przy wyborze klawiatury warto zwrócić uwagę na podkładkę, na której będą znajdowały się nasze nadgarstki, ważne, by była ona wystarczająco duża i wygodna.

 

Jaka klawiatura dla Ciebie?

Podsumujmy, jaka klawiatura będzie zatem najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inne wymagania, przedstawmy jednak najważniejsze ich cechy.

Dla kogo klawiatura mechaniczna?

Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem, który ceni sobie trwałość i efektywność działania, na pewno docenisz fakt posiadania klawiatury mechanicznej. Jeśli jesteś graczem, na pewno zwrócisz uwagę na większą kontrolę podczas rozgrywki poprzez słyszalny klik oraz odczuwalne odbicie klawisza. Pomimo ceny, którą trzeba zapłacić, dostajemy produkt, który na pewno spełni nasze oczekiwania co do wysokiej jakości klawiatury, a także poprawi nasze wyniki w grach.

Dla kogo klawiatura membranowa?

Jeśli szukasz niedrogiej klawiatury, która nie obudzi domowników podczas jej używania lub nie będzie przeszkadzała innym osobom w pracy – wybór jest stosunkowo prosty. Mimo wszystko, warto zainwestować w nieco droższy model takiej klawiatury, aby jakość wykonania była solidna i nie przeszkadzała nam w codziennym jej użytkowaniu. W klawiaturach membranowych łatwiej znajdziemy modele bezprzewodowe i nisko profilowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *