EdukacjaSamochody

Jak zdać prawo jazdy kat. B ?

Wielu z nas chce jeździć samochodem już od najmłodszych lat, jednak po uzyskaniu uprawnień do zdawania prawa jazdy, pojawia się lekki stres związany z oblaniem egzaminu. Dlatego w tym artykule udzielimy kilku porad i pokażemy, że to nie takie straszne.

Zapisy na kurs prawa jazdy

Duże znaczenie w sprawie przygotowania się do egzaminu ma wybór dobrego Ośrodka Kształcenia Kierowców. Dlatego należy wybrać polecaną szkołę nauki jazdy. Przy jej wyborze najczęściej znacząca jest cena kursów, statystyki zdawalności oraz inne aspekty np.  przebieg wykładów i egzaminów zewnętrznych.

Egzamin teoretyczny

Po ukończeniu wykładów w wybranej szkole należy rozpocząć przygotowania do zdania teorii z sukcesem. Aby test został zaliczony, należy zdobyć 68 punktów na 74 możliwe. Jednak to nic strasznego, gdy się do niego przyłożymy. Dlatego polecamy poszukać dobrej platformy e-learningowej, w której można znaleźć zagadnienia podobne, a nawet takie same jak na przyszłym egzaminie. Pytania należy czytać ze spokojem i bardzo dokładnie, ale tak, żeby zdążyć przed odpowiednim czasem. Po zastosowaniu tych porad egzamin z teorii nie powinien być niczym ciężkim.

Egzamin praktyczny

Przygotowanie do egzaminu praktycznego polega na 30 godzinach nauki jazdy wybranym Ośrodku Kształcenia Kierowców. Na nim instruktorzy nauczą Cię jeździć zgodnie z przepisami drogowymi, a także przygotują Cię do zadań na placu manewrowym. Większość szkół nauki jazdy oferuje jazdę po placu manewrowym oraz na cięższych trasach, z którymi możesz mieć styczność na egzaminie. Do Twoich zadań będzie należało sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, jazda po łuku do przodu i wstecz oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu. Podczas jazdy na łuku istnieje odpowiednia taktyka, dzięki której nie pomylisz się, patrząc na słupki. Po tym instruktor zabiera Cię na jazdę w ruchu miejskim, w którym należy jechać zgodnie z przepisami. Należy również wybrać odpowiednią porę egzaminu, aby uniknąć, polecam zapoznać się wcześniej z wytycznymi, jakie obowiązują na egzaminie. Podczas jego trwania powinno się odnosić z kulturą do przeprowadzającego egzamin.

Najczęstsze błędy

Do najczęstszych błędów popełnianych na egzaminie należą brak odpowiedniego przygotowania (brak dowodu osobistego, okularów zalecanych przez lekarza, niewygodne buty, brak znajomości w kwestii zasad egzaminowania, sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz oświetlenia). Na łuku warto się skupić na tym, co się robi, jeździć płynnie i intuicyjnie, gdyż tu lekka pomyłka i minimalny wyjazd za linię może przyczynić się do przerwania egzaminu. Częstymi błędami popełnianym przy parkowaniu w ruchu miejskim są: niepoprawne ustawienie się do parkowania, zatrzymanie samochodu w niewłaściwej odległości od linii końcowej pasa ruchu, nieznajomość korekt i zasad korzystania z nich, niezapięcie pasa bezpieczeństwa, nieustawienie fotela i lusterek, brak umiejętności odblokowywania kierownicy i hamulca awaryjnego, brak sygnalizowania zamiaru lub niewłaściwe sygnalizowanie zmiany pasa ruchu, lub zmiany kierunku, błędna obserwacja pola widzenia w czasie wykonywania manewrów na placu lub obserwacja tylko w jednym lusterku, jazda bez używania pedału gazu, która powoduje częste gaśnięcie silnika samochodowego, niepoprawne ustawienie początkowe pojazdu przed wykonaniem poszczególnych manewrów, brak koordynacji używania sprzęgła, gazu, hamulca przy ruszaniu na wzniesieniu. W ruchu miejskim należy skupić się na przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz, aby nie zrobić głupich błędów takich jak na przykład pomyłka kierunków. Należy również pamiętać, że niektórzy egzaminatorzy specjalnie nie domykają drzwi albo nie przypominają o włączeniu świateł przeciwmgielnych, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają. Dlatego należy zwrócić na to uwagę.

Stres na egzaminie prawa jazdy

Zarówno na egzaminie teoretycznym, jak i praktycznym główną przeszkodą zdania egzaminu jest stres. Na teście z wykładów podejmujemy, inne wybory niż jak byłby to luźny quiz, gdy znacznie się stresujemy. Jednak po odpowiednim przygotowaniu na serio nie ma się co przejmować. Podobna sytuacja jest z egzaminem praktycznym. Dużo osób oblewa przez zapomnienie o podstawowych czynnościach bądź drgającą nogę. Jednak sam w sobie egzamin nie jest tak straszny i lepiej się powiedzie bez stresu. Jednak środki uspokajające są złym pomysłem, który nie sprzyja zdającym.

Podsumowanie

Reasumując zdanie egzaminu, nie jest ciężką sprawą, o ile dobrze przygotujemy się i zapoznamy z zasadami egzaminowania. Wiemy też, że niektóre szkoły jazdy przygotowują bardziej pod względem zdania egzaminu niż bycia dobrym kierowcą, dlatego trzeba wybrać odpowiedni Ośrodek Kształcenia Kierowców. Chcesz zdać prawo jazdy w Rzeszowie? Oferta OSK Efekt z pewnością powinna Cię zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *