GadżetyTechnologia

Jaki monitor do gier?

Gracze poza bardzo wydajnym sprzętem komputerowym wymagają najlepszej jakości audio i video dającej, choć minimalną przewagę nad przeciwnikiem. W tańszych monitorach często pojawiają się niechciane efekty takie jak smużenie, niewyraźny obraz czy złe odwzorowanie kolorów.

Jakimi parametrami należy się kierować podczas wyboru?

Monitor gamingowy Acer

Odświeżanie monitora 60 Hz nadaje się do pracy biurowej, lecz gracze mają większe wymagania. Monitor 144 Hz nadaje się idealne, a biorąc pod uwagę ciągle rosnącą moc GPU, warto rozważyć zakup ekranu 240 Hz. Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest wielkość samego monitora i matrycę, jaką posiada. Tutaj ogranicza nas jedynie ilość miejsca na biurku i budżet. Optymalnym wyborem są monitory FHD (1920 × 1080 pikseli) o przekątnej w okolicach 24-27 cali. Najlepiej wybrać matrycę IPS, która posiada świetne odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Jej bezpośrednim konkurentem są dużo tańsze matryce TN. Niestety one nie są pozbawione wad, wąskie kąty widzenia i brak głębokiej czerni nie raz może utrudniać rozgrywkę, główną zaletą matryc TN jest czas reakcji monitora podawany w milisekundach, który oscyluje w okolicach 1 ms, czego nie można powiedzieć o IPS, gdzie ten parametr jest wyższy i nie powinien przekraczać 5 ms. Matryca obowiązkowo matowa, dzięki czemu światło słonecznie nie będzie odbijało w monitorze i raziło użytkownika.

Technologia G-Sync

Technologia AMD FreeSync

Monitory cechują się również różną synchronizacją obrazu. Najbardziej zaawansowanymi metodami synchronizacji obrazu są opracowany przez nVidia G-sync kompatybilny kartami GeForce GTX oraz konkurencyjna technologia opracowana przez AMD FreeSync współpracująca z kartami Radeon tego producenta. W przeciwieństwie do technologi oferowanej przez nVidia technologia oferowana od AMD nie wymaga opłat licencyjnych, dzięki czemu monitory z tą technologią są częściej spotykane w niższych cenach. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologi obraz stanie się płynniejszy i nie pojawią się negatywne efekty zwane:

Smużenie -Występuje, wtedy gdy monitor nie daje rady wyświetlić wszystkich zmian występujących w grze. Występuje to w wyniku wolniejszej zmiany struktury ciekłokrystalicznej niż szybkość zmian klatek. Za przesuwającym się elementem widać charakterystyczną smugę. Efekt, jeśli występuje, jest uciążliwy przy szybkich grach i sekwencjach video. Dobierając monitor do takich zastosowań, należy wybierać monitor o najmniejszym smużeniu. Parametr zgrubnie odzwierciedlający efekt smużenia jest czasem reakcji wyrażonym w ms [milisekundach]. Im wartość mniejsza, tym monitor szybciej reaguje na zmiany wyświetlanego obrazu.

Grafiki z gry wideo

Screen tearing — polegającym na wyświetlaniu obrazu na monitorze pochodzącego z więcej niż jednej klatki animacji,

Stuttering — polega na nagłym chwilowym „przycięciu” wyświetlanego obrazu, niezależnego od ilości generowanych klatek w grze (FPS).

Input lag — inaczej czas reakcji, jest to czas pomiędzy wysłaniem obrazu wygenerowanego przez nasz komputer/konsole a wyświetleniem go na monitorze. Gdy wartości przekraczają 5 ms, staje się on widoczny.

Monitor gamingowy Acer Predator

Zakrzywiony ekran czy warto?

Zakrzywiony ekran bardziej „wciąga” nas w rozgrywkę, mamy wrażenie, iż przedstawiony na ekranie obraz dosłownie rozbiega się dookoła nas. Również pozwalają dostrzec więcej szczegółów, gdyż dopasowują się do naturalnej krzywizny oka i mniej męczą wzrok. Zakrzywiona budowa monitora w dużo większym stopniu chroni nas przed promieniami słonecznymi. Biorąc pod uwagę jego zakrzywiony profil, można totalnie pochłonąć się w rozgrywce nie biorąc pod uwagę mijających godzin. Warto wspomnieć, iż powyższe monitory nadają się tylko do określonych czynności i prac lub do specyficznych gier. Monitory zakrzywione charakteryzują się wyższą ceną niż monitory płaskie.

Jaki monitor wybrać?

Główną rolę odgrywa tutaj budżet, jakim dysponujemy i w co zamierzamy grać. Jeśli nasze działania na komputerze w głównej mierze kierują się do czytania artykułów lub przeglądania internetu, powyższy monitor nie będzie nam potrzebny. Natomiast jeśli gramy w dynamiczne gry, pracujemy jako graficy lub po prostu jesteśmy pasjonatami powyższej konstrukcji, wymagać będziemy więc monitora o wysokiej wydajności, aby żaden szczegół nie uniknął naszej uwadze. Sprawia to, iż zakrzywiony monitor będzie idealnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *