NajnowszeSamochodyTechnologia

Czy samochody elektryczne mają szanse?

Odkąd pamiętamy na naszych drogach, jeżdżą samochody z silnikami spalinowymi. Co, jeśli zamienimy te popularne silniki na elektryczne? Jedno jest pewne, do tego rozwiązania przekonuje się coraz więcej znanych marek aut.

Tesla Model S

 

 

Różnica pomiędzy silnikiem elektrycznym a spalinowym.

Zasada działania tych dwóch silników różni się bardzo od siebie. Silnik spalinowy, podczas gdy spala paliwo, wykorzystuje przemiany chemiczne i termodynamiczne, silnik elektryczny natomiast wskutek przepływu prądu wykorzystuje przemiany elektro- i magnetodynamiczne. W silniku spalinowym znajduje się mechanizm, nazywany korbowo-tłokowym. Do niego zaliczają się między innymi tłoki, zawory itp. Podczas gdy w silniku elektrycznym jest tylko stojan i wirnik. W silnikach elektrycznych podczas hamowania lub zwalniania energia jest odzyskiwana, którą możemy przeznaczyć np. na dłuższą podróż.

Silnik samochodowy

 

 

Wady i zalety samochodu elektrycznego.

Bez wątpienia zaletami samochodów elektrycznych jest to że:

  • zapewniają lepszy komfort z jazdy, dzięki cichej pracy silnika, który nie wydziela tak głośnych odgłosów jak to jest przypadku silników spalinowych,
  • są  przyjazne ekologicznie — zasilane energią elektryczną auta mniej zanieczyszczają środowisko,
  • są tańsze w eksploatacji, co pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, które możemy przeznaczyć na dodatkowe wyposażenie naszego „elektryka”.

Wadami tego typu samochodu jest:

  • cena zakupu jest,wyższa niż w przypadku silnika spalinowego,
  • ogromną wadą jest również pojemność akumulatorówktóre nie są wystarczające na podróże w dalekie trasy,
  • jeśli dokonamy, wyboru kupna samochodu elektrycznego musimy się również liczyć z tym, że będziemy mogli go naładować tylko na wyznaczonych do tego sektorach.

Wady i zalety "elektryka"

 

 

A więc czy samochody elektryczne mają szanse?

Samochody elektryczne bez wątpienia spodobają się osobom, które cenią komfort i ciszę podczas jazdy. Jednak dla zapalonych miłośników motoryzacji to rozwiązanie może nie przypaść do gustu. Chociażby z powodu braku charakterystycznego odgłosu silnika. Dużo oczywiście zależy od własnego upodobania. Jednak na pewno rozwiązanie ze silnikiem elektrycznym niesie na sobą wiele nowoczesnych pomysłów i rozwiązań. Wiadomo jednak, że na kupno takiego samochodu nie będzie mógł sobie pozwolić każdy. Gdyż cena za „elektryki” jest większa. Moim zdaniem ten rodzaj silników będzie głównie dobrym rozwiązaniem dla osób, które muszę się udać w niedalekie odległości np. do pracy. Oczywiście nada się również w dłuższe trasy, ale wtedy musimy pamiętać o częstszym ładowaniu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *