BudownictwoNa czasieTechnologia

Czym jest fotowoltaika i jakie ma zastosowania

Fotowoltaika to obecnie bardzo modne hasło. Prąd za darmo? Oczywiście! Jednak wszystko ma zwoje wady i zalety. Postarajmy się nie ekscytować i podchodzić do tematu z zimną głową. Pod tą pozornie trudną nazwą kryje się prosty proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Panele fotowoltaiczne, czyli inaczej panele słoneczne, to krzemowe płyty, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach domów.

Montaż fotowoltaiki Rzeszów

Jak działają panele słoneczne?

Panele zrobione są z krzemu, który przechwytując fotony, czyli najmniejsze jednostki światła, wprawia w ruch elektrony, co produkuje energię elektryczną. Prąd stały płynący z paneli słonecznych do inwertera solarnego zmieniany jest tam na prąd zmienny, dzięki któremu działają nasze urządzenia w domu. Panele fotowoltaiczne montuje się tak, aby były skierowane na południe i przechwytywały największą dawkę promieni słonecznych. Najczęściej są to dachy budynków, jednak brak takiej możliwości nie zamyka furtki do posiadania taniej energii elektrycznej, gdyż istnieją inne elastycznie dostosowane do potrzeb rozwiązania.

Dlaczego warto inwestować?

Opłacalność paneli słonecznych stale rośnie. Zapewniają one ponad 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Mikroelektrownie do 40 kW nie wymagają specjalnego pozwolenia, ponadto operator ma obowiązek podłączyć je do sieci, jeśli moc zamontowanego zestawu nie przekracza mocy naszego przyłącza elektrycznego. Do 2020 roku Polska ma obowiązek przejść częściowo na Odnawialne Źródła Energii, ograniczając tym samym spalanie paliw kopalnianych, które zanieczyszczają nasze środowisko. Koszt założenia paneli fotowoltaicznych waha się znacznie w zależności od ich rodzaju, jakości i marki. Chcąc wyprodukować wystarczająco prądu na zapotrzebowanie typowej rodziny, należy przygotować się na wydatek około 18 000 do 25 000 zł. Jeśli nie posiadamy wystarczających funduszy, zawsze możemy skorzystać z pomocy finansowej lub dotacji.

Panele fotowoltaiczne Rzeszów

Profesjonalny montaż paneli

Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić się z pomocą do profesjonalnej firmy. Jedną z firm zajmujących się fotowoltaiką jest Rzeszowska firma Klima-Expert, zajmująca się doradztwem, projektowaniem i montażem instalacji solarnych. Dzięki skorzystaniu z usług fachowej firmy będziemy mieli pewność, że będziemy mogli cieszyć się bezproblemowym korzystaniem z instalacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *