Na czasieWiadomosciWyróżnione

Adwokat z urzędu czy z wyboru?

Uczciwy adwokat powinien bronić swojego klienta z takim samym zaangażowaniem i skutecznością, niezależnie od tego, czy jest powołany z Urzędu, czy z wyboru. Czy tak jest w rzeczywistości?

Panuje powszechne przekonanie, że pełnomocnikowi powołanemu z Urzędu nie będzie zależało na sprawie tak samo, jak takiemu, który jest powołany z wyboru. Przyczyna jest prosta – stawki przewidziane dla pełnomocników lub obrońców z Urzędu są bardzo niskie z powodu braku środków w budżecie.

Prawo do skorzystania z usług adwokata z Urzędu gwarantuje Konstytucja. Warto jednak wiedzieć, że adwokat przyznawany z Urzędu jest przewidziany przede wszystkim w postępowaniu karnym. W przypadku postępowania cywilnego to sąd decyduje, czy oskarżonemu przysługuje to prawo. Współpraca między obrońcą z Urzędu, a klientem nie jest łatwa. Głównie ze względu na zawiłe procedury i częsty brak możliwości dobrego kontaktu.

Czy warto wydawać pieniądze na adwokata?

Oskarżony, który staje przed sądem, decyduje, czy chce być reprezentowany przez pełnomocnika z Urzędu, czy też wybiera go sam. W przypadku, gdy oskarżony powierza sprawę wybranemu przez siebie obrońcy, podpisywana jest umowa oraz ustalane wynagrodzenie. Ważne jest, aby kancelaria prawna, do której zwrócimy się po pomoc, cechowała się doświadczeniem, profesjonalizmem oraz indywidualnym podejściem do klienta. Stosunek między adwokatem a klientem powinien być oparty na wzajemnym zaufaniu, szacunku i pełnej współpracy. Stały i dobry kontakt z adwokatem przyczyni się do skuteczności realizacji sprawy, która jest rozstrzygana. Naszą rekomendacją w tej kwestii są Rzeszowscy radcy prawni i prawnicy z Kancelarii Grębowski. Specjaliści z tej kancelarii mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i sukcesami w zakresie usług prawnych z wielu gałęzi prawa.

 

Redaktor Paulina

25 lat w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *