EdukacjaNa czasieWyróżnione

Praktyki wakacyjne — dobra okazja do zyskania doświadczenia!

Często młodzi ludzie, w trakcie nauki, zadają sobie pytanie, jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej. Sprawdzonym sposobem są  praktyki zawodowe, które z pewnością pomogą wejść na rynek.

Dlaczego warto odbyć praktyki wakacyjne?

Młode osoby zazwyczaj zniechęca to, że praktyki wakacyjne są bezpłatne. Jedak jest to dobry sposób na zaznajomienie się z rynkiem pracy. Możemy sprawdzić jakich kandydatów szukają pracodawcy i co oferują. Jest też to dobra okazja, aby zorientować się, co faktycznie chcemy robić w życiu. Czy odpowiada nam praca przy biurku, czy raczej preferujemy pracę fizyczną albo zdalną.

Praktyki wakacyjne to dobra okazja do zaznajomienia się z zasadami i metodami pracy, funkcjonowaniem firm, czy też obsługą narzędzi potrzebnych do wykonywania obowiązków.

Najważniejszym argumentem jest to, że praktyki dobrze prezentują się w CV. Potencjalni pracodawcy patrzą na takich kandydatów w pozytywnym świetle.

baristka podająca kawe klientowi przy kasie

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy zastanowić, się czego oczekujemy. Czy to mają być praktyki związane z naszymi studiami, czy z naszymi zainteresowaniami, a może chcemy spróbować czegoś zupełnie innego.

Po wybraniu kierunku naszych praktyk możemy zabrać się za sporządzenie CV i listu motywacyjnego. Nie mając żadnego doświadczenia zawodowego, może być trudno je napisać, jednak przedstawiamy poniżej kilka wskazówek, które ułatwią to zadanie:

  1. Układ graficzny CV powinien wyglądać jak najbardziej profesjonalnie (warto skorzystać z darmowych wzorów dostępnych w internecie).
  2. Na samym początku należy wpisać cele zawodowe. Ciekawy tekst pozwoli pracodawcy myśleć, że mimo braku doświadczenia mamy ogromne chęci do zdobywania wiedzy.
  3. Należy napisać o kierunku, który studiujemy.
  4. Ważną rzeczą są konkursy, nagrody, wyróżnienia i warsztaty, w których braliśmy udział — powinny one dotyczyć branży, w której chcemy odbyć praktyki.
  5. Na samym końcu zostają zainteresowania, które dużo mówią o naszej osobie.
Gdzie szukać?

Wiele firm co roku prowadzi praktyki wakacyjne. Warto sprawdzać informacje na stronach internetowych oraz odwiedzić biura. Warto zainteresować się ofertą u:

  • biur karier przy uniwersytetach,
  • organizacji studenckich,
  • urzędów pracy,
  • fundacji i stowarzyszeń,
  • organizacji międzynarodowych.

Można również złożyć swoje CV na targach pracy lub podobnych wydarzeniach.

mężczyzna oglądający wykresy na tablecie

Kiedy zacząć szukać?

Zazwyczaj oferty wakacyjnych praktyk pojawiają się pod koniec stycznia. Rekrutacje trwają często całą wiosnę, więc początek roku to odpowiedni czas na zainteresowanie się wakacyjnymi praktykami.

Czy warto?

Zazwyczaj są to praktyki bezpłatne, jednak zdarza się, że praktykant dostaje jakieś wynagrodzenie. Nawet jeśli w naszym przypadku nie uda się zyskać dodatkowego wynagrodzenia, to odbycie praktyk z pewnością zaowocuje w przyszłości. Zdobędziemy cenne doświadczenie i zobaczymy, jak wygląda prawdziwa praca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *