GadżetyTechnologia

Dlaczego dyski SSD są takie dobre?

Technologia się rozwija, co roku jesteśmy świądami spadków cen dysków SSD. Jeszcze 3 lata temu za przyzwoity dysk SSD o pojemności 128 GB należało wydać nawet 300 zł, dzisiaj na szczęście sytuacja wygląda o wiele lepiej. Czemu te dyski są takie dobre ? I czemu są droższe o zwykłych dysków twardych?
Czym jest i co go odróżnia od zwykłego dysku twardego?

Dysk SSD, inaczej dysk półprzewodnikowy różni się od swojego starszego brata tym, że w przeciwieństwie do niego jest dyskiem pozbawianym jakichkolwiek elementów mechanicznych, całość oparta tylko i wyłącznie na elektronice (Bloki pamięci, kontroler). Przez co dysk taki nie dość, że jest znacznie bardziej odporny na upadki i pobiera znacznie mniejsze ilości energii, co w przypadku laptopów i notebooków może się przełożyć na dłuższy czas pracy na baterii. Odporność na uszkodzenia mechaniczne to ważna cecha, w końcu przy takim dysku talerzowym nawet niegroźny pozornie upadek, może go uszkodzić albo co gorsza, nasz dysk przestanie całkowicie działać. Z racji braku jakichkolwiek elementów mechanicznych dyski półprzewodnikowe mogą się pochwalić również bezgłośną pracą, nawet po kilku latach użytkowania co w wypadku tradycyjnych dysków jest nieuniknione. Aczkolwiek cechą, którą wszystkim przypadnie do gustu, jest szybkość zapisu i odczytu, która jest na o wiele wyższym poziomie. To jest to, co przemawia za wyborem właśnie dysku SSD.

Dysk Twardy czy SSD

Więc wkładam SSD i już nie potrzebuje HDD?

Nie do końca dyski SSD> mają też swoje wady… Jedna z nich to nadal wysoka cena za topowe pojemności. Za pojemność rzędu 256 GB przyjdzie nam zapłacić ponad 200 zł, w tej kwocie kupimy dobrego twardziela o pojemności 1 TB. Na szczęścicie, cena ich ciągle spada ze względu na mniejsze koszta procesu technologicznego i coraz to nowsze rozwiązania. Kolejną wadą, o której warto pamiętać przy wyborze, ale niekoniecznie się przejmować to współczynnik TBW. Określa on maksymalną ilość nadpisanych danych, chodzi o to, że mamy na przykład dysk o TBW w wysokości 100 TB. Kiedy przez nasz dysk przetworzymy owe 100 TB nasz dysk się „kończy” tak jak jego gwarancji. A my zostajemy z dyskiem, który w każdej chwili może paść. Lecz czemu się nie przejmować ? Bo to cecha wspólna wszystkich dysków i nawet te nie najdroższe i są w stanie przetworzyć naprawdę duże wartości (np. 800 TB).

To co w końcu wybrać?

Obecnie każdy, kto ma zamiar składać swój komputer lub go ulepszyć, bo trochę zwolnił, staje przed decyzją. Jaką zastosować konfigurację dysków. Obecnie chyba najbardziej popularnym rozwiązaniem, jest chyba jeden dysk twardy na pliki osobiste oraz dysk SSD o średniej pojemności, do obsługi systemu oraz najważniejszych programów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *