GadżetyKomfortNa czasieTechnologia

Laptop czy komputer stacjonarny – co lepsze?

Przy zakupie komputera każdy zadaje sobie to pytanie, bardziej opłacalny będzie komputer stacjonarny czy może laptop ? Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Aby wybrać odpowiedni dla nas, trzeba zadać sobie kilka pytań, przede wszystkim, czy chcemy używać go tylko i wyłącznie w domu, czy często będziemy potrzebowali zmieniać jego pozycję. Choć po odpowiedzi na to pytanie sprawa powinna być już jasna, to nie zawsze tak jest. 

Laptop

Największą jego zaletą jest oczywiście mobilność. Możemy go używać prawie wszędzie, w domu na łóżku, w pociągu lub kawiarni. Jest bardzo mały w porównaniu z komputerem stacjonarnym, a jego bateria pozwala na użytkowanie go bez obecności źródła prądu w pobliżu. Choć wydaje się świetnym wyborem, posiada również wady. Utrudniona jest możliwość konfigurowania komponentów, a cena za taki sprzęt jest często wyższa niż za takie same parametry w przypadku komputera stacjonarnego. 

Korzystanie z laptopa

Komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny przeważnie stoi przy biurku i tam też jesteśmy zmuszeni z niego korzystać. Jest dosyć duży i potrzebuje monitora, klawiatury oraz myszki, aby móc go komfortowo używać. Okablowanie jest nieodłącznym elementem tego zestawu, często wyglądające bardzo niechlujnie, jeśli pląta się za biurkiem. Przy konfiguracji mamy wolną rękę, wystarczy zdjąć obudowę i wymienić interesujący nas komponent, aby jeszcze bardziej podkręcić jego parametry. Praca przy komputerze stacjonarnym jest dużo wygodniejsza niż w przypadku laptopa. 

Komputer stacjonarny

Mobilność ważniejsza od parametrów ?

W tym sporze nie ma tego lepszego, dobieramy lepsze rozwiązanie do naszych potrzeb. Jeśli chcemy być mobilni, nasz wybór powinien paść na laptop, z kolei osoby ceniące sobie wygodę pracy, czy „moc”, powinni wybrać komputer stacjonarny. W niektórych przypadkach ceny obu z nich, o takich samych parametrach, nie różnią się, wtedy lepszą opcją jest wybór laptopa. Możliwość przenoszenia komputera jest bardzo cenna, chociażby na studiach, gdzie często jest nam potrzebny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *