Na czasieSamochodyTechnologiaWyróżnione

Auto elektryczne, hybrydowe czy spalinowe w 2019 roku?

Nowy rok może być dobrą okazją na kupno nowego auta. Jednak ceny paliw często stanowią ważny czynnik przy wyborze takiego auta ze względu na jego spalanie. Dodatkowo od kilku lat popularność powoli zaczynają zdobywać auta elektryczne. A więc co lepsze – elektryczne, hybrydowe czy spalinowe?

Auta elektryczne

Czym różnią się te samochody?

Pierwsze co może nam przyjść do głowy to sposób ich działania. Samochody spalinowe oraz hybrydowe muszą tankować paliwo aby się poruszać. Te drugie jednak wymagają również ładowania baterii aby w pełni wykorzystać możliwości obu silników, dlatego należy regularnie odwiedzać stację ładowania lub naładować je w domu. Auta w pełni elektryczne możemy tylko naładować. Koszty paliwa są bardzo wysokie, nawet pomimo posiadania instalacji gazowej która może obniżyć nasze koszty o prawie połowę. Koszty energii jednak są również wysokie jeśli przyjdzie nam do ładowania samochodu w domu dlatego jest to równie słabo opłacalne.

Różnica między elektrykiem a benzyniakiem

Nie chodzi tylko o „paliwo” dla silnika

Samochody elektryczne oraz części silnika elektrycznego w autach hybrydowych mają jednak to do siebie że rzadko się psują. Zdarza się że samochody takie mogą mieć przejechane kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i nie mieć prawie nic wymieniane. Nawet hamulce w takich autach wymienia się raczej kiedy zaczną rdzewieć niż  przez ich zużycie. A jeśli chodzi o nowsze auta hybrydowe to wymiana części silnika spalinowego również nie jest trudna, części zamienne są zazwyczaj łatwo dostępne. Natomiast w samochodach z silnikiem spalinowym trzeba bardzo często wymieniać różne elementy zaczynając od hamulców, a kończąc na filtrze oleju. Więc jeśli chodzi o koszty związane ze zużyciem auta to te zdecydowanie sprzyjają samochodom elektrycznym i hybrydowym.

Naprawa samochodu

A więc co lepsze?

To już oczywiście zależy od preferencji użytkownika. Fani samochodów spalinowych przy nich przynajmniej jak na razie zostaną, choćby ze względu na to jak nierozwinięty jeszcze jest rynek aut elektrycznych. Ci poruszający się głównie po miastach powinni jednak spróbować na początek pojazdów hybrydowych które doskonale spisują się w miejskich warunkach. Do dłuższych podróży lepiej jednak wybrać na razie samochody spalinowe, możliwie z instalacją gazową, która w miarę wzrostu liczby przebytych kilometrów są coraz bardziej opłacalne. Dla osób zajmujących się transportem lub firm transportowych, trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać i pozostać przy pojazdach spalinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *