EdukacjaGeneralneRozrywkaSpołecznośćTechnologia

Książka czy e-book – co lepsze?

Choć czytanie książek w ostatnich czasach stało się nieco mniej popularne, to nadal istnieje wielu fanów czytelnictwa. Papierową wersję książek zaczynają wypierać ich elektroniczne wersje nazwane e-bookami. Jednak nie każdy się do nich przekonuje i niektórzy nie akceptują innych wersji książek niż te tradycyjne.  

E-booki zyskują na popularności

Ciekawa książka jest dobrym pomysłem na długą podróż pociągiem czy autobusem, a na wakacje na plaży chętnie zabierzemy ich kilka, aby je przeczytać podczas opalania się. Niestety te papierowe zajmują bardzo dużo miejsca, które jest na wagę złota przy dalszej podróży. Z pomocą przychodzą e-booki, które możemy przechowywać na każdym urządzeniu mobilnym, bez którego w obecnych czasach nie ruszamy się z domu. Cała biblioteka w telefonie. Takie zaoszczędzenie miejsca jest niewyobrażalne, ale dzisiejsza technologia pozwala nam na to. Istnieją również negatywne aspekty czytania elektronicznych książek, a mianowicie zmęczenie wzroku. Dłuższe patrzenie w ekran może doprowadzić do ich zaczerwienienia oraz bólu. 

Czytanie książek tradycyjnych

Tradycyjna książka

Powoli zastępowana przez swoich elektronicznych zamienników i choć jej klimat nie może zostać zastąpiony przez żadne urządzenie, staje się coraz rzadszym wyborem. Zalety papierowej wersji książki: w mieszkaniu świetnie się prezentuje jako dodatek, nie potrzebuje zasilania, przez co jest dostępna cały czas, jest dobrym pomysłem na prezent. Posiadają też kilka wad: przede wszystkim zajmują dużo miejsca, przy zakupie musimy czekać na przesyłkę, ewentualnie osobiście pójść do księgarni, czasami przeczytanie papierowej książki jest utrudnione, gdyż trzeba zaopatrzyć się w źródło światła, łatwiej zniszczyć taką książkę, ponadto grzyby i pleśń stopniowo niszczą papier. 

czytanie książek w E-booku

Co lepsze ?

Zdecydowanie więcej zalet posiada e-book, który wygrywa w tym zestawieniu. Przesądza przede wszystkim ilość potrzebnego miejsca na wszystkie książki. W przypadku elektronicznych wersji niezależnie od ich liczby nie zmienia się ono, z kolei papierowe książki zajmują znaczne przestrzenie, szczególnie w podróży. Jednak są ludzie, którzy, mimo tego, że mają świadomość o wszystkich wadach i zaletach obu tych form, nadal wybierają tradycyjną wersję, która posiada w sobie to „coś”, czego nie jest w stanie zastąpić żaden czytnik.

Jeden komentarz do “Książka czy e-book – co lepsze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *