Technologia

Ochrona przed utratą danych.

Utrata danych to coś co dotknęło naprawdę dużo osób, być może zdarzyło się to tobie. Jak się przed tym uchronić? Czym grozi brak profilaktyki?

W dobie wszechobecnej cyfryzacji każdy gromadzi dane czy to gospodarstwo domowe, czy większa, mała firma. Zbierane na różnych nośnikach, w chmurze na Każdy chce, żeby jego dane były chronione i „wieczne”. Tak niestety czasem nie jest, jeżeli nie dbam o odpowiednią profilaktykę, nasze dane mogą zostać stracone. Wskutek awarii dysku lub sprzętu nim zarządzający, złośliwego oprogramowania, błędu ludzkiego, kradzież lub zgubienia. Jasne w niektórych wypadkach nadal można bez odpowiedniej profilaktyki odzyskać utracone dane, jednak odzyskiwanie danych w zależności od przypadku, to czasem bardzo kosztowna operacja. Więc czym i jaka jest ta cała profilaktyka, która oszczędzi na pracy, nerwów i pieniędzy ?

Backup, czyli kopia zapasowa, to jak sama nazwa mówi awaryjny duplikat naszych danych, wykonywany w celu ochrony informacji przed ich nagłą niepożądaną utratą. Rodzaju backupów jest kilka, każda z nich ma swoje plus i minusy.

  • Pełny Backup Służy do kopiowania wszystkich plików i folderów
  • Przyrostowa kopia danych służy do kopiowania jedynie plików, które zostały utworzone lub zmienione od czasu utworzenia ostatniej kopii pełnej lub przyrostowej .
  • Różnicowa kopia zapasowa polega na tym samym co przyrostowa, jednak, archiwizacja dotyka jedynie tych plików, które zostały lub utworzone od czasu naszej ostatniej kopii pełnej.
  • Kopia w czasie rzeczywistym jest archiwizacją na bieżąco np. kiedy dokonujemy jakiejś płatności to potwierdzenie operacji jest od razu kopiowane na serwer lub urządzenia pamięci masowej.
  • Obraz dysku to pełny i kompletny obraz dysku, przy tej metodzie w razie utraty danych jest możliwe ich kompletne przywrócenie wraz ze wszelkimi ustawieniami i aplikacjami.

Nasze kopie zapasowe możemy przechowywać na różnych nośnikach, począwszy od prostych jak DVD/CD, pendrive’y przez dyski przenośne i sieciowe (NAS) na chmurach kończąc. Jak rodzaje backupów taki i one mają swoje plusy i minusy. Dyski DVD/CD są powszechne i tanie, ale pojemność jest ograniczona i płyta może zostać uszkodzona… . Pendrive albo dysk przenośny to rozwiązanie nieco lepsze, ale tutaj nadal borykamy się z problemami braku szyfrowania (przeważnie) i możliwością ich awarii. Serwer NAS to rozwiązanie gdzie problem z pojemnością nie istnieje, trudno o awarię a nasze dane są w pełni bezpieczne, jednak takie serwery są kosztowne cena takiego najbardziej podstawowego to koszt czasem nawet 400 zł. Chmura to rozwiązanie bardzo wygodne nasze dane są bezpieczne, a my mamy do nich dostęp z prawie każdego miejsca na świecie, ograniczeniem jest tutaj jednak prędkość łącza internetowego, gdzie bez wysokich prędkości dostęp do naszych danych jest powolny…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *