Ochrona przed utratą danych.

Utrata danych to coś co dotknęło naprawdę dużo osób, być może zdarzyło się to tobie. Jak się przed tym uchronić? Czym grozi brak profilaktyki?

W dobie wszechobecnej cyfryzacji każdy gromadzi dane czy to gospodarstwo domowe, czy większa, mała firma. Zbierane na różnych nośnikach, w chmurze na Każdy chce, żeby jego dane były chronione i “wieczne”. Tak niestety czasem nie jest, jeżeli nie dbam o odpowiednią profilaktykę, nasze dane mogą zostać stracone. Wskutek awarii dysku lub sprzętu nim zarządzający, złośliwego oprogramowania, błędu ludzkiego, kradzież lub zgubienia. Jasne w niektórych wypadkach nadal można bez odpowiedniej profilaktyki odzyskać utracone dane, jednak odzyskiwanie danych w zależności od przypadku, to czasem bardzo kosztowna operacja. Więc czym i jaka jest ta cała profilaktyka, która oszczędzi na pracy, nerwów i pieniędzy ?

Backup, czyli kopia zapasowa, to jak sama nazwa mówi awaryjny duplikat naszych danych, wykonywany w celu ochrony informacji przed ich nagłą niepożądaną utratą. Rodzaju backupów jest kilka, każda z nich ma swoje plus i minusy.

  • Pełny Backup Służy do kopiowania wszystkich plików i folderów
  • Przyrostowa kopia danych służy do kopiowania jedynie plików, które zostały utworzone lub zmienione od czasu utworzenia ostatniej kopii pełnej lub przyrostowej .
  • Różnicowa kopia zapasowa polega na tym samym co przyrostowa, jednak, archiwizacja dotyka jedynie tych plików, które zostały lub utworzone od czasu naszej ostatniej kopii pełnej.
  • Kopia w czasie rzeczywistym jest archiwizacją na bieżąco np. kiedy dokonujemy jakiejś płatności to potwierdzenie operacji jest od razu kopiowane na serwer lub urządzenia pamięci masowej.
  • Obraz dysku to pełny i kompletny obraz dysku, przy tej metodzie w razie utraty danych jest możliwe ich kompletne przywrócenie wraz ze wszelkimi ustawieniami i aplikacjami.

Nasze kopie zapasowe możemy przechowywać na różnych nośnikach, począwszy od prostych jak DVD/CD, pendrive’y przez dyski przenośne i sieciowe (NAS) na chmurach kończąc. Jak rodzaje backupów taki i one mają swoje plusy i minusy. Dyski DVD/CD są powszechne i tanie, ale pojemność jest ograniczona i płyta może zostać uszkodzona… . Pendrive albo dysk przenośny to rozwiązanie nieco lepsze, ale tutaj nadal borykamy się z problemami braku szyfrowania (przeważnie) i możliwością ich awarii. Serwer NAS to rozwiązanie gdzie problem z pojemnością nie istnieje, trudno o awarię a nasze dane są w pełni bezpieczne, jednak takie serwery są kosztowne cena takiego najbardziej podstawowego to koszt czasem nawet 400 zł. Chmura to rozwiązanie bardzo wygodne nasze dane są bezpieczne, a my mamy do nich dostęp z prawie każdego miejsca na świecie, ograniczeniem jest tutaj jednak prędkość łącza internetowego, gdzie bez wysokich prędkości dostęp do naszych danych jest powolny…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *