GadżetyTechnologia

Matryce LCD w monitorach – którą wybrać?

Od tego, jak będziemy widzieć obraz na naszym monitorze odpowiedzialna jest matryca, na rynku królują matryce IPS, TN oraz VA. Czym się od siebie różnią? Przybliżymy je i pomożemy wybrać najlepszą do Twoich oczekiwań.

Najważniejsze cechy szczególne matryc

Każda z matryc ma swoje plusy i minusy, na początku przedstawimy czym, charakteryzuje się każda z nich oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze matrycy.

Czym charakteryzuje się matryca IPS?

Matryca IPS swoje początki miała już w roku 1996, a jej zadaniem była eliminacja znanych wad matrycy TN. Dzięki zastosowaniu ciekłych kryształów uzyskano szerokie kąty widzenia oraz wysoką jakość obrazu, odwzorowanie kolorów jest również na bardzo wysokim poziomie. Wadą może okazać się projekcja czerni. Obecnie matryce IPS są sprzedawane z poprawionym czasem reakcji oraz wysoką częstotliwością odświeżania, co dobrze sprawdza się w grach komputerowych.

Na rynku są obecnie dostępne matryce S-IPS oraz AS-IPS, które wyeliminowały błędy standardowej wersji. Udało się skrócić czas reakcji do nawet 1ms, poprawiono również kontrast i odwzorowanie czerni, które w niektórych modelach odbiegało od doskonałości.

Czym charakteryzuje się matryca TN?

W matrycy TN zastosowano warstwę ciekłych kryształów pomiędzy szklanymi płytkami. Światło, które powstaje za panelem, przechodzi przez polaryzatory, a następnie trafia do filtrów. Dzięki tej technologii uzyskujemy odpowiednie kolory na ekranie. Jest to tańsza technologia, niż miało to miejsce w matrycach IPS i dlatego chętniej znajduje miejsce u swoich użytkowników. Z pewnością są to matryce dla mniej wymagających bowiem na próżno szukać monitora z matrycą TN, który ma jednakowo dobry czas reakcji, wysoką częstotliwość odświeżania oraz dobrym odwzorowaniem barw. Warto jednak wspomnieć, że czas reakcji w tej matrycy jest bardzo krótki, często nawet 1 ms.

Czym charakteryzuje się matryca VA?

Dzięki wykorzystanej technologii wielokierunkowego rozmieszczenia ciekłych kryształów projektanci uzyskali szerokie kąty widzenia, dobre odwzorowanie czerni oraz wysoki kontrast. Mimo to wiele modelów charakteryzuje się słabszymi barwami oraz czasem reakcji niż ma to miejsce, chociażby w matrycach IPS. Nie zaprzestano jednak prac nad matrycą VA i na rynku pojawiły się panele MVA oraz PVA, dzięki którym poprawiła się jakość obrazu. Najważniejszą zaletą tej matrycy są szerokie kąty widzenia, przez co bardzo dobrze ogląda się na nich filmy, na niektórych modelach można zauważyć efekt smużenia i nieco dłuższy czas reakcji co może nie spodobać się bardziej wymagającym użytkownikom czy graczom.

 

Zasada działania matryc

Przedstawmy, jak działają dane matryce, czym się różnią i co wpływa na jakość wyświetlanego obrazu.

IPS – Ciekłe kryształy poruszają się w kierunku równoległym do powierzchni ekranu. Ten sposób ich lokalizacji pozwolił uzyskać znacznie wyższą jakość obrazu względem starszych typów matryc. Matryca IPS pozwala na wyświetlanie koloru 24-bitowego, korzystania z ditheringu lub innych metod interpolacji.

TN – Warstwa ciekłych kryształów ułożona jest pomiędzy płytkami szklanymi, są one podzielone elementami dystansowymi, dzięki czemu między nimi jest stała odległość.

VA – wyróżnia się wielokierunkowym rozmieszczeniem ciekłych kryształów zlokalizowanych pionowo i ukośnie względem powierzchni panelu.

Zastosowania matryc IPS, TN i VA

Dowiedzieliśmy się już co nieco o matrycach, przedstawmy teraz ich główne zastosowania w różnych dziedzinach życia codziennego.

Matryca IPS

– Komfortowa praca biurowa

– Zabawa w grach

– Oglądanie filmów w wysokiej jakości

– Profesjonalna obróbka graficzna zdjęć

Matryca TN

– Tanie rozwiązanie w pracy biurowej

– Ekonomiczne rozwiązanie do codziennego użytku

– Zabawa w dynamicznych grach z trybem sieciowym

Matryca VA

– Dobrze sprawdza się w pracy biurowej

– Wysoka jakość treści multimedialnych

– Droższe modele bardzo dobrze sprawdzają się w grach

Dodatkowe uwagi przy wyborze monitora

Pomimo że matryca jest bardzo istotnym elementem monitora, należy pamiętać również o innych czynnikach. Za poziom szczegółowości detali odpowiada rozdzielczość ekranu, obecnie standardem jest FullHD (1920 × 1080), a jeśli szukamy monitora na długie lata, warto zainteresować się technologią 4K, która oferuje najwyższą jakość wyświetlanego obrazu. Jeśli spędzamy dużo czasu przed ekranem, powinniśmy poszukać monitora, który oferuje tryb ochrony wzroku.

 

Podsumowanie – która matryca będzie najlepsza dla Ciebie?

Pora zastanowić się, z której matrycy będziemy najbardziej zadowoleni. Pamiętajmy przy wyborze, żeby mieć na uwadze wszystkie parametry.

Jeśli jesteś grafikiem, najlepsza będzie dla Ciebie matryca IPS, do pracy biurowej proponujemy matryce IPS oraz VA, jeśli uwielbiasz oglądać filmy, z pewnością matryca VA Cię usatysfakcjonuje.  Jeśli jesteś graczem, musisz zastanowić się, które parametry są dla Ciebie najważniejsze, ponieważ każda matryca ma w sobie coś „wyjątkowego”, zalecamy spojrzenie na matrycę IPS z krótkim czasem reakcji oraz wysoką częstotliwością odświeżania np.(144 Hz), która będzie droższą opcją, jednak zapewni satysfakcję na długie lata korzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *