Na czasie

E-Urząd Skarbowy zastąpi Portal Podatkowy

W dniu 4 kwietnia 2022 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zautomatyzowania prowadzenia niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.

Projekt przewiduje likwidację Portalu Podatkowego i zastąpienie go systemem e-Urząd Skarbowy. Platforma e-Urząd Skarbowy już funkcjonuje.

Na tej platformie podatnik ma dostęp do swojego wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. e-PIT). e-PIT jest dokumentem elektronicznym, który w jednym miejscu zawiera informacje o wszystkich zobowiązaniach podatkowych podatnika. Korzystają z niego wszyscy podatnicy, którzy składają swoje zeznania drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu e-PIT lub składają je w formie papierowej za pośrednictwem poczty.

E-Urząd Skarbowy to rozwiązanie, które automatyzuje wszystkie etapy postępowania podatkowego. Platforma będzie stanowiła serwis informacyjno-transakcyjny dla podatników, płatników, pełnomocników, komorników i notariuszy. Kolejną funkcją tego rozwiązania będzie automatyzacja odpowiedzi KAS na zapytania komorników i innych organów.

Komunikacja za pośrednictwem e-Urząd Skarbowy w formie portalu internetowego lub aplikacji mobilnej będzie prawnie równoważna z dokonywaniem czynności w formie tradycyjnej.

W ramach projektu e-administracja wprowadzona zostanie automatyzacja procesu wydawania zaświadczeń, bez opłaty skarbowej.

Dodatkowo udostępniony zostanie moduł „e-Koncesje”, który pozwoli na internetową obsługę wydawania koncesji i zezwoleń.

Platforma zautomatyzuje także odpowiedzi KAS na zapytania komorników i innych urzędów.

Istnieje wiele powodów, dla których wprowadzenie jednolitego systemu obsługi spraw podatników będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych stron.

E-Urząd Skarbowy będzie usługą podobną do funkcjonującej już Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Oznacza to, że podatnik będzie mógł wreszcie załatwić większość swoich spraw w jednym miejscu. Dotychczasowe funkcjonowanie dwóch systemów obok siebie – Portalu Podatkowego i E-urzędu – jest bezcelowe. Dr Radosław Bulejak komentuje: „Dzieje się tak dlatego, że oba systemy zostały zaprojektowane do różnych zadań i celów”.

3 komentarze do “E-Urząd Skarbowy zastąpi Portal Podatkowy

 • Ale super jak mnie to zadowala. Jest to strona lepsza graficznie i bardziej przejrzysta, co oznacza, że będzie łatwiejsza w obsłudze.

  Odpowiedz
 • Jestem zadowolony, że portal e-Urząd Skarbowy zastąpi obecny portal e-Podatki. Długo czekałem na tę zmianę i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie nowy portal.

  Stara strona była bardzo trudna w nawigacji i często zawieszała się, gdy próbowałem wypełnić swoje zeznania podatkowe. Nowy projekt jest znacznie bardziej uproszczony i łatwiejszy w nawigacji, i wiem, że w tym roku znacznie ułatwi mi wypełnianie zeznań podatkowych.

  Odpowiedz
 • Portal e-Urząd Skarbowy jest mile widzianą alternatywą dla starego portalu e-Podatki. Nowa strona jest bardziej intuicyjna i oferuje sprawniejszy sposób składania zeznań podatkowych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *