Samochody

Przyciemniane szyb samochodowych – czy jest legalne?

Przyciemnianie szyb w samochodzie z pewnością poprawia komfort jazdy oraz zapewnia ochronę przed promieniami UV, które są szkodliwe dla naszej skóry i oczu. Jednak jeśli przyciemnianie wykonane jest w nieprawidłowy sposób, to nie tylko może pogorszyć widoczność otoczenia dla kierowcy, ale również może skończyć się mandatem. W takim razie jak ocenić, kiedy przyciemnianie szyb jest legalne?

Które szyby można przyciemnić?

Możemy przyciemniać wszystkie szyby w samochodzie i jest to legalne, ale nie wszystkie mogą być w takim samym stopniu przyciemnione. Przy szybach tylnych i tylnych bocznych mamy całkowitą swobodę, bo kolor, jak i stopnień jest dowolny oraz zależny od gustu. Warunkiem takiego działania jest jednak konieczność posiadania lusterek bocznych. Szyby przednie oraz przednie boczne również mogą zostać przyciemnione, ale muszą zachować przepuszczalność światła nie mniejszą niż 70% w wypadku bocznych przednich szyb, a szyba przednia – nie mniej niż 75%. W wypadku szyb przednich przyciemnienie należy potwierdzić homologacją, co uchroni kierowcę od ewentualnych konsekwencji. Folia musi zostać poddana odpowiednim badaniom i przejść pozytywnie odpowiednie testy, podobnie jak w wypadku szyb. Zaświadczenie o tym, że folia spełnia wymogi techniczne i została założona w specjalistycznym zakładzie, powinniśmy wozić ze sobą w aucie w razie potrzeby okazania takiego dokumentu.

Jakie są korzyści z odpowiedniego przyciemnienia?

Przyciemnianie szyb w aucie staje się coraz popularniejszym zjawiskiem i sposobem na podkreślenie charakteru samochodu. Wykonanie takiego zabiegu niesie ze sobą sporo korzyści, a między innymi:

  • ogranicza nagrzewanie się wnętrza auta oraz chroni tapicerkę przed wyblaknięciem,
  • zwiększa poziom intymności i poczucia prywatności w aucie,
  • podnosi komfort podróży,
  • blokuje promienie UV,
  • poprawia poziom bezpieczeństwa – szyba, na którą została nałożona folia, staje się szkłem bezodłamkowym w przypadku, jeśli szkło zostaje rozbite.

 

Aby przyciemniona szyba cieszyła oczy przez długi okres, warto zgłosić się do profesjonalnej firmy, która zajmie się montażem w fachowy sposób. Jedną z takich firm jest Auto-Ściema z Sanoka. Oferują przyciemnianie szyb dla aut samochodowych, dostawczych, tirów oraz innych pojazdów. Auto-Ściema świadczy usługi na terenie całych Bieszczad oraz Podkarpacia, gwarantując najwyższą jakość używanych materiałów oraz estetyczne wykonanie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *