Społeczność

Nagrobek czy kremacja?

 

Kiedy umiera bliska nam osoba, stajemy przed wieloma wyborami. Musimy zająć się pogrzebem, pochówkiem. Są to ciężkie chwile dla rodziny. Musi ona wybrać sposób pogrzebania zmarłego. W Polsce dominują pogrzeby ziemne. Wiele osób decyduje się na niego ze względów kulturowych lub religijnych. Coraz popularniejsze jednak stają się kremacje. Decydując się, na którąś z opcji musimy rozważyć zalety i wady obydwu rozwiązań.

Tradycyjny nagrobek czy kremacja

Kremacja zwłok:

Uroczystość ta różni się od tradycyjnego pogrzebu. Z nieboszczykiem możemy pożegnać się w specjalnej sali pożegnań. Może towarzyszyć temu muzyka lub kolaż ze zdjęcia zmarłego. Po pożegnaniu ciało jest kremowane, a następnie prochy umieszcza się w urnie.

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest aspekt cenowy, taki pogrzeb jest zdecydowanie tańszy. Ciało nie wymaga takiego przygotowania jak przy tradycyjnym pogrzebie, dodatkowo trumna, która używana jest do kremacji, zrobiona jest z tańszego materiału.
Jeżeli chodzi o ekologię, to kremacja jest zdecydowanie bardziej przyjazna środowisku. Na cmentarzach powoli zaczyna brakować miejsca i przez to może dojść do zatrucia wód gruntowych.

Kremacja czy pochówek

Czy warto zatem decydować się na tradycyjny pochówek?

Pochowek ziemny jest nam bardziej znany. Forma ta jest głęboko zakorzeniona w naszej tradycji, pogrzeby kojarzą nam się z wielką trumną, która powoli opuszczana jest do grobu, a następnie zasypywana. Decydującym elementem są również przekonania religijne danej osoby. Kościół Katolicki preferuje tę opcję pochówku.
Pozwala nam to również na postawienie eleganckiego nagrobku, bądź grobowca.

Wpływ na naszą decyzję ma często ostatnia wola zmarłego, którą należy uszanować, nawet, wtedy gdy jest ona sprzeczna z naszym systemem wartości.
Często w takich chwilach nie mamy ochoty zajmować się tym wszystkim, co związane jest z pochówkiem. W takim wypadku dobrze jest udać się po poradę do domu pogrzebowego lub firmy zajmującej się nagrobkami. Pomogą oni w wyborze sposobu pochowania zmarłego oraz wyborze grobowca. Przy wyborze tradycyjnego pochówku ważnym aspektem jest również mobilność firmy zajmującej się nagrobkiem. Jeżeli zdecydujemy się już na taką formę, polecam zajrzeć tutaj nagrobki Rzeszów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *