Na czasieNajnowszeWiadomosciWyróżnione

Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni – kiedy wypada w 2019 roku? Wiele wskazywało na to, że Unia Europejska podejmie decyzję o likwidacji zmiany czasu. Trwały konsultacje na ten temat, jednak ostatecznie w tym roku znów przechodzimy na czas letni. Kiedy to nastąpi?

Kiedy zmienia się czas na letni w 2019 roku?

Zmianę czasu wyznacza się co roku według tej samej reguły, jednak wielu z nas ma problem, aby zapamiętać kiedy to wypada, dlatego szukamy informacji na ten temat na przykład w internecie. Tymczasem zasady są bardzo proste:

  • w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni – następuje to zawsze w ostatnią niedziele marca,
  • w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy – następuje to zawsze w ostatnią niedzielę października.

Ostatnia niedziela marca w tym roku przypada na ostatnią niedziele miesiąca, więc zegarki przestawiamy 31 marca, z godziny 2 na 3 – będziemy spać krócej.

Prace Komisji Europejskiej odnośnie rezygnacji ze zmiany czasu

Rok 2019 może być przełomowy w kwestii zmiany czasu. Według ankiety przeprowadzonej przez Unię Europejską w 2018 roku, zdecydowana większość obywateli chce odejścia od zmian czasu. Komisja Europejska przygotowała i przekazała państwom członkowskim dyrektywę, która zakłada całkowitą rezygnację ze zmian czasu od 1 kwietnia 2019 r. z możliwością indywidualnego wyboru przez dane państwo, przy jakim czasie chcą pozostać. Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że Polska przychyla się do tego, aby pozostać przy czasie środkowoeuropejskim letnim.

Warto wspomnieć, że w Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym.

Redaktor Paulina

25 lat w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *