RozrywkaSpołeczność

Dlaczego e-sport zyskuje coraz większą popularność?

Gry komputerowe to coś, co większość z nas uważa tylko za rozrywkę oraz jedną z opcji spędzania wolnego czasu w deszczowe dni. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu tak było. Bardziej popularne były gry single-player, które dostarczały tylko rozrywki. Wraz z rozwojem Internetu pojawiły się rozgrywki online. Kilka osób z całego świata może „spotkać się” i rywalizować w sztucznej rzeczywistości. Z czasem zaczęto organizować zawody, w których można wygrać duże pieniądze. 

Gracze e-sportowi podczas rozgrywania turnieju

Historia e-sportu

Wielu na pewno zdziwi fakt, że pierwsze zawody, których celem było zdobycie lepszego wyniku w grę komputerową, odbyły się już w roku 1972. Wtedy to, na Uniwersytecie Stanforda, zorganizowano turniej w grę Spacewar!. Przełomem w tej branży stają się lata 80. Jedna z bardziej znanych firm – Atari przygotowała zawody The Space Invaders Championship, w których wzięło udział aż 10 tysięcy osób, co przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Lata 90. to powstanie Internetu, dzięki któremu gracze mogli rywalizować ze sobą, nie wychodząc z domu. Prawdziwy skok popularności e-sport przeżywa obecnie. Zaawansowana technologia zapewnia lepsze doznania z gry, a wielkie korporacje wspierają rozwój branży finansowo. Dzięki temu coraz więcej ludzi decyduje się właśnie na ten sport, gdzie niemal bez wysiłku fizycznego można zarobić całkiem spore pieniądze.

 

Wzrastająca popularność sportu elektronicznego

Powodów, dlaczego ta dyscyplina staje się obiektem zainteresowania coraz większej ilości ludzi, jest kilka. Przede wszystkim postęp w technologii jest tego główną przyczyną. Praktycznie każdy ma dostęp do Internetu i może uczestniczyć w rozgrywkach sieciowych, jeśli ma na to ochotę. Oczywiście, aby zostać profesjonalnym graczem potrzeba wielu godzin spędzonych przed komputerem, sporej zręczności i spostrzegawczości, dlatego są to w większości młodzi ludzie. Zachętą do tego, aby zająć się gamingiem, są też coraz większe pieniądze, które są inwestowane w gry komputerowe. Statystyki mówią, że tylko w Polsce w 2018 roku zyski z tej branży to około 11 mln dolarów.

Gracze na turnieju grający w grę online

Społeczność e-sportowa

E-sport tak jak każdy inny sport tworzą ludzie. Komunikacja między nimi jest bardzo uproszczona. W praktycznie każdej grze online jest czat, dzięki któremu mogą się porozumieć. W taki sposób możemy poznać wiele interesujących ludzi, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Na organizowanych zawodach fani mogą spotkać swoich idoli, ale też poznać innych kibiców i zawrzeć przyjaźnie. Wśród nich dominują oczywiście mężczyźni, którzy stanowią około 80% całej społeczności, chociaż kobiety coraz częściej i chętniej interesują się e-sportem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *