Technologia

Czym kierować się przy kupnie nowego komputera?

Gdy zapada decyzja o złożeniu nowego sprzętu, jest mnóstwo czynników, które należy potraktować z uwagą. Gotowe skrzynki stacjonarne z marketów, nie zawsze będą w stanie zaspokoić nasze potrzeby i oczekiwania. W tym artykule skupimy się na najbardziej istotnych kwestiach.

Komputer stacjonarny z oświetleniem RGB

Cena

Dla większości użytkowników budżet to jeden z najbardziej istotnych elementów. Choć sugerowanie się wyłącznie ceną oraz wybór sprzętu najtańszego z możliwych zestawów, niestety często powoduje problemy. Przede wszystkim, należy bardzo starannie przemyśleć kwestie przeznaczenia nowego komputera. Trzeba wziąć pod uwagę wydajność, planowany czas użytkowania czy też późniejsze modyfikacje. Wszystko po to by, w niedalekiej przyszłości nie było potrzeby kupować kolejnego nowego komputera. Dobranie podzespołów w odpowiedni sposób przełoży się na stworzenie wydajnego i stabilnego komputera.

Płyta główna komputera do montażu podzespołów
Podzespoły komputera

Najważniejsze podzespoły komputera, które bierzemy pod uwagę i analizujemy:

  • Zasilacz – Wybierając najbardziej wydajne procesory, karty graficzne i pamięci, zazwyczaj wydajemy na nie cały budżet. Następnie wybieramy najtańszy zasilacz, jaki znajdziemy, co jest dużym błędem. Może to powodować braki w stabilność, a nawet uszkodzić resztę podzespołów.
  • Procesor – Do prac biurowych, wystarczające będą komputery pracujące na najtańszych procesorach firmy Intel czy AMD. Takie komputery nie będą wymagały też dedykowanych kart graficznych.
  • Karta graficzna – Dziś dopasować kartę graficzną jest naprawdę łatwo. Komputer do prac graficznych musi być wyposażony w nieco inną kartę graficzną niż komputer do gier. Taka karta musi mieć na pokładzie technologie istotne dla konkretnych wykonywanych procesów.
  • Płyta główna – Dobierana do procesora, a dokładnie jego gniazda. Ten element ma decydującą rolę, jeśli chodzi o możliwości konfiguracyjne, jednocześnie decydując o wielkości naszego komputera.
  • Dysk twardy – Od niego zależy praca całego komputera. Wynika to z faktu, że wydajność będzie uzależniona od najsłabszego komponentu. Przy zakupie warto się zastanowić czy nie zainwestować w bardzo szybki dysk SSD na system i HDD na dane.
  • Pamięć RAM – W przypadku komputera do biura w zupełności wystarczy 4 GB pamięci. W przypadku komputera dla graczy 8GB jest w dzisiaj absolutnym minimum. Warto wspomnieć, że więcej niż 4 GB pamięci ram obsługują tylko 64-bitowe systemy operacyjne.
  • Obudowa – Pozornie, ta kwestia wydaje się mało istotna. Dobra, ergonomiczna obudowa, zapewni nam swobodny dostęp do paneli. Warto wybrać obudowę solidną, wyposażoną w wentylatory chłodzące wnętrze oraz wytłumienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *