Praca za granicą czy w Polsce? Co-Lepsze?

Już od dłuższego czasu panuje w naszym kraju trend wyjeżdżania do pracy za granicę. Można go zaobserwować nie tylko u ludzi młodych, ale też u starszych. Co go powoduje? Czy praca w Polsce jest zła? O tym w naszym artykule.

Potrzeba zarobku.

Ludzie młodzi, zazwyczaj kończąc szkołę średnią, nie wiedzą co robić. Część z nich mając za sobą wsparcie rodziny, idzie na uczelnie wyższą. Część ciężko pracuje w różnych firmach przyjaznych studentom i jednocześnie studiuje zaocznie. Jednak wielu woli wybrać ścieżkę na zachód. Kraje jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania oferują podobną pracę jak ta dla studentów. Pracę, która nie wymaga wyższego wykształcenia z zarobkami, które pod względem liczbowym są podobne. Jednak w przeliczeniu na naszą walutę różnica jest już widoczna. To wszystko jest osiągalne ostatnimi czasy nawet bez znajomości języka obcego.

Praca poza domem

Praca poza domem.

Ludzie starsi również decydują się na takie kroki, jeśli z jakichś przyczyn nie mają dobrej pracy w Polsce lub są ze swojej niezadowoleni. Ludzie potrafią robić to przez wiele lat i zapomnieć o pracy w kraju. Oznacza to jednak ciągłe wyjazdy. Życie więcej niż połowy swojego życia poza miejscem, które nazywamy domem. Czasem pozostawiając za sobą swoich bliskich. I choć teraz możliwa jest dobrej jakości komunikacja na dystans to nie to samo, co obecność.

Ciężka praca

Praca w Polsce.

Jak dobrze być w domu, jak to mówią. Niestety nie każdy z nas może to powiedzieć. Niska płaca często spotyka się z niską jakością życia. Nie każda praca daje satysfakcjonujące zarobki. Wielu ludzi uczy się żyć, z tym co ma. Wielu ludziom zależy również na atmosferze w pracy. Nie każda praca jest jednak osiągalna bez odpowiedniego wykształcenia. Jednak każda moneta ma dwie strony. Ludzie którzy za młodości zaryzykowali, żyli za niewiele, ciężko pracując i kształcąc się, teraz mają zarobki porównywalne do tych za granicą.

Z lepszą pracą lepsze zarobki

Co wybrać.

To na pewno trudny wybór dla każdego z nas. Zwłaszcza dla ludzi młodych. Część z was na pewno wybierze drogę łatwą – pracę za granicą. Praca taka osłabia więzi z ludźmi w kraju, jednak wielu jest gotowa poświęcić to dla łatwych pieniędzy. Inni pozostaną w kraju i wybiorą drogę pracy za marne pieniądze z nadzieją na lepsze. Najważniejsze jednak to pracować ciągle nad poprawą jakości swojego życia, a to jest możliwe w obu przypadkach. Czasem trzeba będzie zacisnąć zęby, jednak pracujmy tak, aby u schyłku naszego życia powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z naszych wyborów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *