Wyróżnione

Praktyki – na co zwrócić uwagę?

Decyzja o podjęciu praktyk zawodowych może mieć różne podłoże. Niektórzy wybierają się na nie z przymusu szkoły lub uczelni, inni z własnej woli chcą zdobyć swoje pierwsze doświadczenie i rozwinąć umiejętności. W momencie wyboru firmy często pojawia się pytanie – co zrobić, aby czas poświęcony na praktyki nie był czasem zmarnowanym? 

Rozpoznanie firm

Na początku najlepiej określić własne oczekiwania i priorytety. Od tego powinien być zależny wybór firmy. Warto sprawdzić, na jakie umiejętności stawia dana firma. Czasami na np. stronie jest jasny plan, który pokazuje, czego się nauczymy. W razie niejasności zawsze można dopytać o szczegóły. Jeżeli informacje, które zdobędziemy pokrywają się z tym, czego oczekujemy, nie pozostaje nic więcej, niż aplikować.

Jednak ciągle istnieją, choć jest ich coraz mniej, firmy, które nie pomogą nam się rozwinąć. Będziemy dostawać zadania, które nie będą wymagały od nas większej wiedzy, lub będą dotyczyły rzeczy, które już potrafimy. Warto w takiej sytuacji porozmawiać z osobą za nas odpowiedzialną i określić swoje wymagania. W przeciwnym razie czas spędzony na praktykach będzie zmarnowany.

mentor

Sposoby szukania praktyk

Ogłoszeń o naborze na praktyki można szukać na kilka sposobów. Często są wystawiane na portalach internetowych z ogłoszeniami. Znaleźć je można także bezpośrednio na stronie konkretnej firmy.  Większe z nich posiadają programy stażowe oraz letnie praktyki. Dużą zaletą takich programów jest jasno określony zakres zadań, dzięki czemu od razu wiemy, czego się nauczymy.

Kolejnym sposobem może być też udanie się do Biura Karier lub na Targi Pracy. Poznamy tam konkretną ofertę firm w okolicy, które poszukują praktykantów. Na targach możemy też dopytać się szczegółów jak wyglądają praktyki w danej firmie, zakres obowiązków oraz w jaki sposób można aplikować.

Jeżeli podoba nam się profil, lub zainteresowała oferta jakiejś firmy warto też zadzwonić do działu personalnego i bezpośrednio zapytać o możliwość odbycia praktyk.

cv

Dobre CV to podstawa

Aktualnie, aplikowanie na praktyki coraz częściej prawie nie różni się od aplikowania do pracy. Z tego powodu powinniśmy mieć dobrze napisane CV. Jest to nasza wizytówka i pierwszy kontakt z pracodawcą, który, na jego podstawie, decyduje, czy zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Pisząc CV warto zwrócić uwagę, by było przejrzyste i spójne oraz nie miało błędów językowych lub ortograficznych.  Nie powinno być też zbyt długie, jedna lub dwie strony powinny wystarczyć, aby zmieścić wszystkie najważniejsze informacje o sobie i zaciekawić pracodawcę.

Odbyte praktyki można wpisać sobie do CV jako pierwsze doświadczenie w zawodzie. Pomoże to w dalszym znalezieniu pracy, dlatego warto skupić się na tym, aby dokonać jak najlepszego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *