InternetNa czasieNajnowszeTechnologiaWiadomosciWyróżnione

Robiłeś zakupy w morele.net? Przeczytaj, to ważne!

Dziś w nocy (17/18 grudnia 2018 r.) z bazy sklepu internetowego morele.net wyciekły dane klientów. Ze zhakowanej bazy danych wyciekły maile, numery telefonów, imiona i nazwiska (jeśli zostały podane) oraz hasła w postaci zaszyfrowanego ciągu znaków.

Oświadczenie o ataku hakerskim zostało co prawda umieszczone na stronie sklepu morele.net, ale po długim czasie. Przesłano też w formie wiadomości email do klientów sklepu stosowne informacje. Poinformowano w nim o konieczności zmiany hasła do konta sklepu oraz nieodpowiadania na wiadomości email i smsy wysyłane przez spamerów. Sprawdźcie swoje dane, jeżeli jakiekolwiek przekazywaliście firmie morele.net. Warto też sprawdzić czy nie otrzymaliście wiadomości wyjaśniającej ze strony sklepu.

Firma zapewniła również, że wdrożyła w trybie natychmiastowym nowe procedury i środki bezpieczeństwa. Mają one zapobiec przed nieuprawnionym dostępem do danych w przyszłości. To znaczy, że takowych zabezpieczeń nie posiadała do tej pory? Raczej jest to niemożliwe ze względu na skalę działalności morele.net. Tutaj należy upatrywać przebiegłości atakujących i stosowania przez nich coraz to nowych rozwiązań. Pozwalających na wtargnięcie do baz danych np. sklepów jak w tym przypadku i wykradzenia danych osobowych. Co też bardzo prawdopodobne wykorzystania ich w przyszłości w celu wyłudzenia określonych korzyści.

Wniosek nasuwa się sam. Nie ma anonimowości w Sieci. Jeżeli ktoś tak sądzi, to jest w błędzie. Podawanie danych osobowych różnym podmiotom np. sklepom internetowym może skończyć się różnie. Często z niekorzystnym skutkiem, jak w przedstawionym w tym artykule przypadku.

Dane osobowe mogą zostać wykorzystane przez przestępców na różny sposób, dlatego uważaj drogi internauto, komu powierzasz swoje dane. Uważaj na wszelkie próby wyłudzenia informacji czy wykonania określonych czynności w formie phishingu.

Więcej o tym jak chronić dostępu do danych w internecie w naszym artykule: Strony phishingowe kiedyś a dziś – na co trzeba uważać?

Redaktor Paulina

25 lat w branży.

2 komentarze do “Robiłeś zakupy w morele.net? Przeczytaj, to ważne!

  • Przezorny, zawsze ubezpieczony 😉 Trzeba uważać, ale z drugiej strony zakupy online są wygodne i w większości przypadków przyjemniejsze od tych tradycyjnych, więc raczej ludzie nie zrezygnują z zakładania kont w sklepach online 😛

    Odpowiedz
  • Miałem wszędzie jedno hasło… Dzięki za informacje! Za chwilę je wszędzie zmienię, czy są jakieś opcje aby przestrzec się przed utratą osobowości w sieci?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *