KobietaSpołecznośćWyróżnione

Teściowie — problem czy pomoc?

Gdy wchodzimy w związek z partnerem, musimy brać pod uwagę, że ma on także swoją rodzinę, z którą musimy znaleźć wspólny język. Chodzi tu głównie o rodziców, czyli przyszłych teściów. O tym, czy da się z nimi dogadać, czy też nie decyduje wiele czynników. Warto podjąć próbę porozumienia, ponieważ będą oni często uczestniczyć w naszym życiu. Najbardziej kłopotliwą relacją okazuje się relacja synowa — teściowa.

grupa ludzi trzymająca się za ręce

Pod jednym dachem z teściami

Jedną z trudniejszych sytuacji jest wspólne mieszkanie z teściami. Czasem zmusza do tego nas sytuacja, ale nie można pozwolić na wchodzenie z butami we własne życie. Wspólne mieszkanie powinno być rozwiązaniem tymczasowym lub jeśli mieszkanie jest na tyle duże, to powinna być możliwość odseparowania od siebie. Istotne jest wprowadzenie zasad, jakie powinny panować w domu. Postawić trzeba pewne kwestie jasno, czego sobie życzymy, a na co nie możemy pozwolić. To samo działa w drugą stronę. Trzeba wypracować kompromis, bo teściom też należy się możliwość odczuwania swobody w domu. Problem czasem jest w tym, jak przekazać, że coś nam nie odpowiada, tak by rozmówca nie poczuł się urażony, bo jednak może mu chodzić tylko o nasze dobro w swoim rozumieniu.

Teściowie mieszkający osobno

Sytuacja wydaje się łatwiejsza, jeżeli nie mieszkamy z teściami. Możemy wtedy we własnych czterech ścianach kształtować swoje życie, tak jak chcemy. Jednak dalej będziemy mieć kontakt czy to na obiadach rodzinnych, czy przy niezapowiedzianych wizytach. Jako osoby, która już wychowały potomstwo, jak i mają doświadczenie życiowe, teściowie będą chcieli w mniej lub bardziej przyjazny dla nas sposób przekazać nam tę wiedzę, albo samodzielnie wprowadzić ją do naszego życia. Wszystko zależy od tego, jakimi osobami są. Mogą być oni dla nas zarówno problemem, jak i sporą pomocą.

dziadkowie trzymają na kolanach dzieci

Budowanie wspólnego porozumienia

Przed zawarciem przysięgi małżeńskiej dobrze jest poznać bliżej rodzinę wybranka i już wtedy szukać nici porozumienia z przyszłymi teściami. Warto wprowadzać wzajemne zasady współżycia jak najszybciej do naszej relacji. Wiążąc się z partnerem, to z nim chcemy utworzyć rodzinę i bliscy zarówno jego, jak i nasi powinni to uszanować. Z pewnością wiele możemy się dowiedzieć od teściów i słuchanie ich rad może nam ułatwić start w nowe życie. Jednak rady oraz spostrzeżenia mamy prawo przemyśleć i postąpić w zgodzie z własnym pomysłem na życie. Nie zawsze uda się nam żyć w zgodzie i nawet w małżeństwie występują kłótnie, ale warto próbować zrozumieć drugą osobę i zmierzać do ugody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *