FinanseSpołecznośćWyróżnione

Co lepsze – pochówek tradycyjny czy kremacja?

Chowanie zmarłych to nigdy nie był temat przyjemny do poruszenia. Jednak większość z nas niestety musi ostatecznie zmierzyć się z problemem pochówku bliskiej nam osoby. W tym artykule spróbujemy przybliżyć wam trochę wspomniane formy pochówku abyście mogli być przygotowani kiedy ten smutny okres nadejdzie.

Pochówek zmarłych drogą tradycyjną

Koszty pochówku tradycyjnego.

Ciężko rozmawiać o pieniądzach, kiedy traci się kogoś bliskiego, jednak nie ma nic za darmo. Każdy z nas chce zapewnić osobie bliskiej godny pochówek, a to może być kosztowne. W zależności od tego jaki rodzaj grobu oraz jego wielkości, czy miejsca, w którym będzie się on znajdował. Możemy założyć że będzie nas to kosztować minimum 600 złotych za grób osoby dorosłej i około 200 złotych za grób dziecinny na okres 20 lat. To tylko koszt miejsca na cmentarzu i to naprawdę minimalny. Do tego dochodzą cena trumny – możemy założyć, że będzie to co najmniej 800 złotych. Jest też cena pełnej usługi kościelnej i tutaj bywa z nią różnie. Cena usługi potocznie nazywana „co łaska” sprawia, że niektórzy księża zrobią to wszystko za 50 zł, podczas gdy inni mogą wziąć od nas naprawdę sporą sumę. Dodając do tego usługę zakładu pogrzebowego, czyli pochówek osoby zmarłej na cmentarzu możemy śmiało ocenić, iż minimalny koszt pogrzebu wyniesie nas w granicach 3500-4000 złotych. Jako że tzw. zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie do 4000 zł, to część z nas zapewne byłaby w stanie pochować osobę bliską bez większych dodatkowych kosztów.

Nowoczesne kolumbarium

Czy kremowanie zwłok opłaca się bardziej?

Cena miejsca na cmentarzu dla grobu urnowego jest niższa, ze względu na powierzchnię, jaką grób będzie zajmował. Możemy oszacować, że wyniesie nas to około 600 złotych na 20 lat dla zwykłego grobu ziemnego. Oczywiście cena jest większa, jeśli planujemy grób obramowany lub murowany. Cena samej urny zaś zaczyna się od 100 lub nawet 200 złotych. Załóżmy, że cena usługi kościelnej będzie taka sama jak przy pochówku tradycyjnym, więc „co łaska”. Do tego cena kremacji w spopielarniach to ok. 600 złotych. Możemy również wybrać dla zmarłego miejsce w specjalnym kolumbarium dla urn, cena miejsca na jedną urnę zaczyna się od 2000 złotych. Możemy więc założyć że koszt pochówku zmarłego, po kremacji będzie niższy w przybliżeniu o 10%.

Szacunek do zmarłych

Cena to nie wszystko

Kremacja zwłok w Polsce nie jest jeszcze czymś bardzo powszechnym, aczkolwiek ludzie powoli zaczynają się do tego przekonywać. Również osoby świeckie, które nadal uważają, że pochówek tradycyjny jest właściwą formą żegnania zmarłych, zaczynają widzieć zalety kremacji. Co prawda nie możemy złożyć żadnych przedmiotów do grobu ze zmarłym, jeśli wybraliśmy kremację, jednak sama powierzchnia, jaką zajmują groby, jest mniejsza, co sprawia że pochówek ten wydaję się bardziej ekonomiczny. Do tego powstające coraz częściej na polskich cmentarzach kolumbaria sprawiają, że przestrzeń cmentarna jest jeszcze lepiej zagospodarowana.

Kwestia osobistych preferencji

Osoby starsze mają trudności z zaakceptowaniem nowocześniejszych technik różnych dziedzin życia i z pochówkiem nie jest inaczej. Większość z nich zapewne woli zostać pochowana metodą tradycyjną. Dlatego ostatnia wola zmarłych może odegrać tu kluczową rolę. Jeśli jednak rodzina wybiera jak pochować osobę zmarłą, to należy najpierw sprawdzić wszystkie za i przeciw. Pamiętajmy jednak, że na końcu liczy się szacunek do osoby zmarłej i możemy go okazać nie zależnie od wybranego przez nas sposobu pochówku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *