ImprezyRozrywkaWyróżnione

Czy escape roomy są bezpieczne? – Bezpieczeństwo a rozrywka?

Escape room, a co to takiego?

Escape roomy to pokoje, w których zostajemy zamknięci na godzinę czy półtorej wraz ze znajomymi. Naszym zadaniem jest odnalezienie klucza i wydostanie się z pomieszczenia. Nad naszą zabawą czuwa pracownik, obserwując nasze zmagania przez kamery. W pokoju znajduje się wiele elementów charakterystycznych dla danej tematyki, w pokoju o nazwie „Bond” znajdziemy wiele nawiązań do kultowego filmu. Kasyno, a na nim odpowiednio ułożone karty, może to być fragment kodu do kłódki, ale której? Tej na wierzchu, czy ukrytej w dalszej części pokoju? Może jakiś fragment, który naprowadzi nas na rozwiązanie, znajduje się w spreparowanej książce? Każdy z grona przyjaciół znajdzie zadanie dla siebie! Może to być przeszukanie całego pokoju, skupienie się na danej zagadce, podczas gdy reszta będzie szukać następnych poszlak. Każda kolejna zagadka przybliża nas do odnalezienia klucza oraz wydostania się. Taki sposób spędzania wolnego czasu w gronie znajomych jest idealny, aby  poprawić zgranie i pracę w zespole. Razem współpracujecie, aby osiągnąć wspólny cel — wydostać się! Niestety po tragicznym w skutkach pożarze w jednym z Koszalińskich escape roomów rozrywka tego typu straciła sporą część zainteresowania. Aby zabezpieczyć się przed podobną sytuacją, zwróć uwagę na kilka ważnych elementów.

Zwróć uwagę na opinie escape roomu.

Opinie możesz sprawdzić na stronie Facebook lub innych mediach społecznościowych. Jeśli posiada wiele pozytywnych opinii, możemy wybrać się i my. Natomiast jeśli większość ocen oscyluje wokół 3 gwiazdek, warto poszukać innych miejsc. Z drugiej jednak strony, to co podoba się jednemu, niekoniecznie będzie ciekawe dla kogoś innego i na odwrót. Społeczność skupiona wokół tego typu rozrywki jest dość obiektywna, dlatego można z powodzeniem polegać na opiniach o danym pokoju. Zasady są bardzo zbliżone, poszczególne pokoje różnią się poziomem trudności zagadek oraz tematyką i aranżacją danego pokoju. Tak naprawdę każy pokój jest inny, nawet te o podobnej tematyce będą różnić się detalami, a czasami te „detale” są najciekawsze i powodują, że ze względu na nie określony escape room jest polecany przez większość uczestników.

escape room w kamienicy

Wygląd budynku i samego pokoju zagadek

Na potrzeby escape room’ów często wykorzystywane są stare budynki, ponieważ są tanie w utrzymaniu, a właściciel jest w stanie dużo zarobić. Dlatego warto zwrócić uwagę czy nie widać nigdzie na wierzchu instalacji gazowej lub elektrycznej oraz na wszelkie niedoróbki budowlane. Jeśli pokój, w którym organizator nas zamyka, posiada zamknięte okna, a w samym pomieszczeniu jest duszno, warto je otworzyć lub zrezygnować z zabawy. Nasze zdrowie i życie jest najważniejsze.

Zanim pozwolimy zamknąć się w małym pomieszczeniu, warto zapoznać się z zasadami escape roomu oraz drogą ewakuacyjną.

Jeśli escape room posiada wyjście ewakuacyjne, warto sprawdzić, czy nie jest ono zamknięte na kłódkę, a klucz posiada personel znajdujący się w innym pomieszczeniu. Jeśli w razie, gdyby personel był nieprzytomny lub nie miał możliwości dojść do naszego pokoju, kto nam otworzy? Dlatego pokoje renomowanych firm tej branży często wyposażone są w „panic button” pozwalający na natychmiastowe otworzenie drzwi. Warto sprawdzić, czy działa, ponieważ mamy do tego prawo. Jeśli escape room posiada system przeciwpożarowy, to znaczy, że organizator dba o bezpieczeństwo przebywających tam osób, ale to nie wszystko. Jednak system ten służy do wykrywania i powiadamiania okolicznych służb, a nie gaszenia pożarów. Z tego względu  w pomieszczeniu powinna znajdować się gaśnica.

pokój ucieczek

Na co warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do rozgrywki?

Podpisywane przed wejściem oświadczenie „wchodzicie na własną odpowiedzialność” nie ma żadnej  mocy prawnej. Właściciel obiektu ma obowiązek zapewnić wam bezpieczeństwo, a w razie niedopełnienia obowiązku to on ponosi odpowiedzialność za zaniedbanie obowiązków.

Po sprawdzeniu tych informacji śmiało, można przystąpić do zabawy, jednak i tak warto uważać na siebie i współuczestników podczas rozgrywki. Dobrze zorganizowane pokoje potrafią dostarczyć wiele pozytywnych wrażeń. Ponadto sprawią, że będziemy musieli wspólnymi siłami pomyśleć nad rozwiązaniem poszczególnych zagadek. Czas spędzony z przyjaciółmi starającymi osiągnąć wspólny cel, pomaga lepiej się poznać w niekiedy stresujących sytuacjach. Szczególnie gdy zostało 10 minut na opuszczenie pokoju, a wam zostało jeszcze do rozwiązania kilka zagadek. To idealny sposób na spędzenie wolnego popołudnia w gronie przyjaciół w ciekawy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *