Na czasieSpołecznośćWyróżnione

Kawa – nagły zastrzyk energii?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie oraz głównym źródłem kofeiny. Pobudza ona organizm, jednak tylko na jakiś czas. Ma również szereg innych właściwości  pozytywnych, jak i negatywnych. Czy picie kawy w dużych ilościach może nam zaszkodzić oraz, czy istnieją jakieś zdrowsze zamienniki?
Kawa, dobry sposób na pobudzenie

Picie kawy

Kawa, nazywana czasami płynną energią, pobudza nasz organizm i dodaje sił do działania. Zastrzyk energii dostaniemy już po około 30 minutach, ale efekt jest krótkotrwały i odsuwa tylko w czasie moment, kiedy będziemy musieli zrobić sobie przerwę. Jej działanie polega na zwiększeniu ciśnienia krwi oraz przyspieszeniu akcji serca. 

Wady i zalety picia kawy

Jest wiele zalet picia tego napoju, lecz istnieją również wady. Może najpierw o zaletach. Przede wszystkim działa pobudzająco i poprawia również pamięć, co jest poparte naukowymi badaniami. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby, ułatwia dobre krążenie i pracę serca. Gdy chcemy skutecznie zbić wagę, picie kawy przed treningiem jest dobrym pomysłem, gdyż pomaga ona spalić do 15% więcej kalorii.

 Istnieje również negatywna strona jej spożywania. Zawarta w kawie kofeina zwiększa uczucie niepokoju i lęku, a także powoduje uzależnienie. Kobiety w ciąży szczególnie powinny unikać picia dużej ilości kawy, ponieważ może to doprowadzić do tzw. martwego urodzenia. Maksymalna dawka dla nich to dwie filiżanki. Gotowana kawa w znacznym stopniu wpływa na cholesterol, a u osób o wolniejszym metabolizmie zwiększa prawdopodobieństwo ataku serca.

Zamienniki

Nie każdemu jednak kawa smakuje i na szczęście są różne zamienniki tego napoju, które również nas pobudzą. Guarana jest używana najczęściej jako baza dla napojów energetycznych, bo zawiera aż 3 razy więcej kofeiny niż kawa. Bardzo zdrową opcją jest Yerba Mate, nie tylko pobudza nas, ale działa bardzo dobrze na pamięć i koncentrację. Kolejnym wymiennikiem jest korzeń żeń-szenia, który uznawany za „wszechlek” jest bardzo ceniony w chińskiej medycynie. Imbir również ma działania podobne do tych po wypiciu kawy i świetnie smakuje razem z herbatą. Jak więc widać kawa to nie jedyna opcja na zastrzyk energii i tylko od nas zależy, co uznamy za korzystniejszą opcję dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *