SpołecznośćWyróżnione

Złóż wniosek do ZUS, jeśli straciłeś ubezpieczenie chorobowe

Od 1 stycznia 2022 r. nieopłacanie składek w terminie lub nawet całkowity ich brak nie powoduje ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Będzie ono trwało do czasu jego wygaśnięcia lub wyrejestrowania z ubezpieczeń – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacanie składek po terminie. Takie wnioski (wniosek US-9) nadal będą mogli składać ci przedsiębiorcy, którzy zalegają ze składkami za miesiące poprzedzające 1 grudnia 2021 r. Zgodnie z przepisami, będą one przyjmowane przez ZUS tylko do 30 czerwca 2022 r.

Jeżeli taki przedsiębiorca dostanie z ZUS zgodę, zachowa ciągłość ubezpieczeń. Dzięki temu nie będzie musiał zgłaszać się od nowa do dobrowolnego ubezpieczenia i czekać 90 dni na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego – tłumaczy rzeczniczka.

Niezłożenie wniosku o przywrócenie terminu opłacenia składek za listopad 2021 r. w terminie do 30 czerwca br., będzie skutkowało brakiem prawa do wypłat z ubezpieczenia chorobowego. Nawet wówczas, gdy później opłacał składki na ubezpieczenie chorobowe w terminie i w prawidłowej wysokości, lecz brakowało ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego.

To oznacza brak płatnego chorobowego czy wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego. Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego możliwe będzie przez złożenie nowego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA i będzie wiązało się z koniecznością 90-dniowego wyczekiwania na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego.

Wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek można złożyć online przez PUE ZUS, bezpośrednio na sali obsługi klientów lub można wysłać go pocztą.

Jeśli wykonujesz wolny zawód, możesz być uprawniony do otrzymywania zasiłku chorobowego. Jeśli jednak nie zgłosisz się do dobrowolnego ubezpieczenia przed upływem terminu 30 czerwca przyszłego roku, stracisz prawo do zasiłku chorobowego.

Niezłożenie wniosku o przywrócenie terminu płatności składek za listopad 2021 r. do 30 czerwca br. spowoduje, że nie będzie miał prawa do wypłat z ubezpieczenia chorobowego. Nawet jeśli później opłacał składki na ubezpieczenie chorobowe w terminie i w prawidłowej wysokości, ale nie dokonał ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego.

Oznacza to brak wypłacanych zasiłków chorobowych, macierzyńskich i opiekuńczych. Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego będzie możliwe poprzez złożenie nowego wniosku o objęcie ubezpieczeniem chorobowym na formularzu ZUS ZUA i będzie się wiązało z koniecznością odczekania 90 dni na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego.

5 komentarzy do “Złóż wniosek do ZUS, jeśli straciłeś ubezpieczenie chorobowe

 • Bardzo się cieszę, że mogę ponownie ubiegać się o ubezpieczenie chorobowe.

  Kiedy straciłam ubezpieczenie chorobowe, bardzo się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się, że mogę ponownie ubiegać się o ubezpieczenie chorobowe. Wystarczyło szybkie złożenie wniosku przez Internet, a teraz znów mam ubezpieczenie!

  Odpowiedz
 • To wspaniale, że mogę ponownie ubiegać się o ubezpieczenie społeczne.

  Straciłam ubezpieczenie chorobowe i martwiłam się, jak będę mogła zapłacić za leki, których potrzebuję.
  Wszedłem na stronę internetową, wypełniłem wniosek i w ciągu kilku dni otrzymałem zgodę! Teraz mogę kupować leki, nie martwiąc się o ich cenę.

  Odpowiedz
 • Tak się cieszę:)

  Straciłam ubezpieczenie chorobowe i nie mogę sobie pozwolić na opłacenie go samodzielnie. To wspaniale, że mogę ponownie złożyć wniosek o ubezpieczenie do ZUS.

  Odpowiedz
 • Bardzo się cieszę, że znalazłem ten artykuł o tym, jak złożyć wniosek o zasiłek z ZUS. Jest to naprawdę proste i nie trzeba nawet iść do biura ani do nikogo dzwonić! Wystarczy wypełnić formularze online, a kiedy przychodzi czas na rozmowę kwalifikacyjną, dzwonią do ciebie przez telefon – i jeśli zostaniesz zatwierdzony w terminie wysyłają czek prosto na twoje konto bankowe.

  Odpowiedz
 • Ja również straciłam ubezpieczenie kilka lat temu i to było okropne. Musiałam sama płacić za wszystkie wizyty lekarskie i recepty z własnej kieszeni, co oznaczało, że nie miałam pieniędzy na czynsz czy zakupy spożywcze. Pamiętam, że czułam się naprawdę samotna i przygnębiona, ale powtarzałam sobie: „Będzie lepiej”. I w końcu tak się stało! Można ponownie ubiegać się o ubezpieczenie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *