Jaka wielkość ekranu do pracy?
Aby komfortowo pracować na komputerze, należy posiadać odpowiedni sprzęt. Nie tylko wydajną jednostkę, ale również odpowiednio dobrane biurko czy monitor. Wielokrotnie monitory laptopów są za małe, dlatego decydujemy się na zakup dodatkowego wyświetlacza. Najtańsze monitory nieraz nie spełniają swojego zadania, a po dłuższym czasie pracy nasze oczy są zmęczone i pieką, uniemożliwiając dalszą, efektywną pracę.
Wielkość monitorów podaje się w calach (ok. 2,54 cm) po przekątnej. Większość biurowych wyświetlaczy posiada 22-24 cale. Warto jest też zwrócić uwagę na proporcje matrycy. Najczęściej spotykanymi są 16:9 i 16:10 gwarantujące wygodną pracę na wielu oknach. Wybór monitora 4:3 nie jest dobry do pracy, z racji braku przestrzeni roboczej.
Parametry monitorów, na które również warto zwrócić uwagę.
Ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest rozdzielczość. Im wyższa, tym większy obszar roboczy, mierzy się ja poprzez policzenie pikseli (pojedynczych świecących punktów) w poziomie i pionie. W wielu firmach spotyka się monitory Full HD (1920 × 1080), zapewniające wysoki komfort pracy. Przy zastosowaniu bardziej profesjonalnym (np. podczas tworzenia grafiki komputerowej) wartości te często są wyższe i wybierane są jednostki o rozdzielczości WQHD (2560 × 1440).
Powłoka monitora – do wyboru mamy matrycę błyszczącą (która – będąc szczerym – nie nadaje się do pracy, gdyż działa jak lusterko). Jakiekolwiek promienie słoneczne będą utrudniały prace, a przy ostrym słońcu praca będzie prawie niemożliwa. Więc pozostaje więc wybór matrycy matowej, która do pracy sprawdzi się idealnie.
Rodzaj matrycy – najszerszy wybór oferują monitory z matrycami TN i TPS. Matryce TN cechują się niską ceną i czasem reakcji na poziomie 1 ms. Ich wadą jest słabe odwzorowanie kolorów i brak głębokiej czerni. Kolejnym problemem mogą być wąskie kąty widzenia (przy patrzeniu na monitor pod kątem staje się mniej czytelny). Natomiast w matrycach IPS kąty widzenia są dużo szersze i dokładnie odwzorowują kolory, gwarantując głęboką czerń. Jedyną wadą jest wysoka cena.
Odświeżanie – Jest to częstotliwość, z jaką monitor odświeża dostarczany obraz, im wyższa, tym mniejsze zmęczenie wzroku. Najczęściej spotykanymi monitorami do biura stosowane są monitory posiadające 60 Hz, co zapewnia komfortową pracę.
Regulacja – Przydatną opcją jest regulacja wysokości i kąta nachylenia. Ciekawą opcją również jest opcja PIVOT umożliwiająca obrót monitora o 90°.
Zakrzywienie ekranu – ostatnio bardzo popularna opcja, nienadająca się do pracy biurowej, ponieważ często wykorzystujemy więcej niż jeden monitor i może zabraknąć nam miejsca na naszym biurku.
Wbudowane głośniki – do pracy biurowej są one zbędne, a wręcz mogą przeszkadzać w pracy.
Istotnymi opcjami, jakie należy uwzględnić, jest liczba złącz jak i interfejs, jakim przesyłany będzie sygnał (HDMI, DVI, D-SUB).
Dobrej jakości monitor gwarantuje sprzyjające warunki pracy i niweluje ból oczu, z jakim możemy się spotkać przy pracy z gorszymi jednostkami. Wydatek na lepszej klasy ekrany przełoży się na efektywność pracy i dużo mniejsze zmęczenie na koniec dnia. Godnym polecenia może być monitor BenQ GW2270, 21.5 calowa jednostka o rozdzielczości FHD sprawdzi się idealnie w pracy, a jego koszt nie obciąży znacznie naszego portfela.