GadżetyNa czasieTechnologia

Polaroid – czy moda powraca?

Robienie zdjęć obecnie jest bardzo proste, bo wystarczy wyciągnąć smartphone’a lub aparat cyfrowy i kliknąć kilka razy odpowiedni guzik. Następnie wybieramy to zdjęcie, które podoba nam się najbardziej, a resztę usuwamy. Kiedyś nie było to takie proste. Trzeba było się skupić, złapać odpowiednie światło i wtedy klik, klisza zostaje naświetlona. Firma Polaroid produkowała aparaty, które robiły zdjęcia błyskawiczne. Po kilku sekundach dostawaliśmy wydrukowaną fotografię. W ubiegłym wieku były one bardzo popularne, niestety wyparły je aparaty cyfrowe. 

Zdjęcie zrobione aparatem Polaroid

Historia kultowych aparatów fotograficznych

Polaroid Corporation, bo tak nazywała się firma, która zapoczątkowała fotografię błyskawiczną, założona została w 1937 r. Popularne aparaty Polaroid weszły na rynek dopiero w 1947 roku. Jednak robiły tylko zdjęcia czarno-białe. Kolor został wprowadzony w roku 1963. Przez kolejne lata firma utrzymywała się na topie w swojej branży. Dopiero w latach 90., kiedy to zaczęły pojawiać się aparaty cyfrowe, wyparły analogowe wersje. W 2001 roku ogłoszono bankructwo przedsiębiorstwa, co ostatecznie zakończyło erę fotografii błyskawicznej.

Polaroid – co było w nich takiego niezwykłego?

Kiedy słyszymy „Polaroid”, mamy w głowie obraz aparatu robiącego zdjęcia błyskawiczne. Jednak modele nazywały się zupełnie inaczej. To marka firmy była tak silna, że jej nazwa została przypisana do nazwy przedmiotu tak jak „cola”, czy „adidas”. Swoją popularność zawdzięczają właśnie technologii. Możliwość zobaczenia zdjęcia zaraz po jego zrobieniu była w tamtych czasach czymś niezwykłym. Dodatkowo takie fotografie były unikalne, ponieważ nie można było ich skopiować . Do wykonania fotografii trzeba było się przygotować. Mieliśmy tylko 10 prób, bo tyle arkuszy znajdowało się w kasetce, dlatego każde z nich znaczyło wiele.

Aparat cyfrowy leżący na półce

Wielki powrót fotografii błyskawicznej

Obecnie do mody wracają aparaty robiące zdjęcia błyskawiczne i choć najbardziej znana firma już ich nie produkuje, to przedsiębiorstwo Impossible Project nabyło prawa do dziedzictwa Polaroid. Powstał już nawet pierwszy model aparatu, który z wyglądu przypomina legendę, lecz w rzeczywistości jest zaawansowanym sprzętem. Na imprezach coraz częściej możemy spotkać się z foto budkami. Ludzie chętnie robią sobie zdjęcia, które później mogą wziąć ze sobą do domu, zamiast czekać na wywołanie lub przechowywać w telefonie wśród setek innych. Na rynku oferowanych jest wiele modeli aparatów, którymi możemy pstrykać kreatywne fotki, po czym od razu włożyć je do albumu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *