EdukacjaKobietaSpołeczność

Lecznicze działanie masażu

Masaż od dawna wykorzystywany jest w celach leczniczych. Pomaga na różne schorzenia oraz problemy natury kosmetycznej. Zależnie od techniki masażu można otrzymać różne efekty. Można łączyć go z innymi zabiegami, aby korzyści były jak największe.
Szkoła masażu w Rzeszowie
Początki masażu

Masaż stosowano już w starożytności, jako masaż naturalny, intuicyjny oraz instynktowny. Pocierano ciało olejkami. Z czasem działanie masażu potwierdzono badaniami. Istnieją dowody, że masaż był stosowany przez Chińczyków już 3000 lat p.n.e. W Grecji wzmianki o masażu pojawiają się w księgach Hipokratesa, w których pisał o użyciu „tarcia” w celach leczniczych. W okresie średniowiecza w Europie nauka zajmująca się masażem przestała się rozwijać jak wszystkie nauki w tym czasie, lecz uczeni z Bliskiego Wschodu nie przestawali ubogacać tej gałęzi nauki przez co dzisiaj jest ona tak bardzo rozwinięta.

Techniki masażu

Istnieje wiele technik masażu, przykładowo:

  • głaskanie – masażysta łączy palce i przesuwa je wzdłuż mięśni w kierunku serca,
  • rozciąganie – terapeuta używa nasady dłoni lub opuszków palców, kładzie dłoń na ciele i lekko przyciskając przeciąga ją w linii prostej po ciele,
  • wyciskanie – cała dłoń masażysty obejmuje krągłe części ciała np. uda i pośladki i ściska,
  • ugniatanie – masażysta zdecydowanie chwyta jak największy obszar skóry i pociąga do góry,
  • uderzanie – lekkie, rytmiczne i naprzemienne ciosy pięścią lub zewnętrzną krawędzią dłoni,
  • oklepywanie – terapeuta składa dłonie w łódeczki i rytmicznie uderza w uda, pośladki, plecy i biodra.

Pomocne jest używanie olejków przy masażu. Działają one na dwa sposoby : korzystnie wpływają na psychikę dzięki olejkom eterycznym oraz pobudzają krążenie krwi.

Masaż pomaga na wiele dolegliwości

Różne techniki masażu pomagają na wiele dolegliwości, pozwalają m.in. usunąć zrogowaciały naskórek, stabilizować pracę gruczołów potowych, mają dobry wpływ na stawy, więzadła, pobudzają krążenie krwi oraz układ nerwowy, przyspieszają regenerację mięśni, poprawiają ukrwienie mięśni i ich elastyczność oraz zmniejszają tkankę tłuszczową.

Szkoła masażu i kursy masażu

Masażu może nauczyć się każdy, choć nie jest to proste. Wiele szkół oferuje kursy masażu. Godną polecenia szkołą jest Szkoła Eureka, która w swojej ofercie ma kursy na 16 rodzajów masażu. W skład oferty wchodzą masaże: klasyczny, gorącymi kamieniami, muszlami, bańką chińską, bambusowy, lodem oraz wiele więcej.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *