Wyróżnione

Do pracy – rower, samochód, komunikacja miejska, a może pieszo?

Jaki środek transportu wybrać do pracy? Większość z nas zadaje sobie to pytanie stosunkowo często. Czy jeździć autem, wybrać komunikacje miejską, a może rower lub pieszo? Opcji jest mnóstwo. Wybierając środek transportu, musimy pod uwagę wziąć parę czynników. Najczęściej decydującym argumentem podczas podejmowania decyzji są koszta i czas dojazdu. Warto jednak również liczyć się z wygodą i bezpieczeństwem. Który środek transportu jest dla nas najlepszy?

rowery

Rower

Środek transportu kojarzony głównie przez większość z formą rekreacji. Nic bardziej mylnego! Rowery to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i poprawienie kondycji! To również idealny sposób na dotarcie do pracy. Omijając korki i podróżując własnymi ścieżkami możemy minąć najbardziej zatłoczone miejsca. Odstraszać może jednak fakt, iż podróż rowerem w dalszą trase jest męczące oraz poruszamy się stosunkowo wolniej niż samochodem. Jednak jak już wspominałem, dzięki dosyć małym rozmiarom, możemy bezproblemowo omijać korki i oszczędzać w ten sposób trochę czasu. Niestety, dużo bardziej narażeni jesteśmy na warunki atmosferyczne. W lecie, przy dużym słońcu, możemy się zmęczyć i spocić co nie w każdej pracy jest akceptowalne. Kolejnym minusem jest fakt, iż ciężko jest się poruszać na rowerze w deszczu bez przemoknięcia.

samochód

Samochód

Najpopularniejszy sposób na dostanie się do pracy to podróż samochodem. Zyskujemy dzięki tej metodzie swobodę. Sami decydujemy o trasie, którą dotrzemy do pracy i o godzinie, o której wyjedziemy z domu. Dzięki temu jesteśmy niezależni. Niestety, kupno samochodu wiąże się ze sporymi kosztami. Co gorsze, na etapie kupna nasze wydatki się nie kończą. Musimy liczyć się z tym, że pieniądze wydamy również na paliwo i naprawy wszelkiej maści usterek. Kolejnym koszmarem kierowców, są wszechobecne korki, które utrudniają nam dotarcie do celu. Więc podczas podróży samochodem zyskujemy komfort jazdy, ale tracimy często sporą część czasu i pieniędzy.

 

Komunikacja miejskaautobus

Komunikacja miejska cechuję się stosunkowo niską ceną za każdy przejazd. Możliwość wykupienia biletów miesięcznych ułatwia nam korzystanie z tego typu pojazdów. Niestety decydując się na korzystanie z tego typu usług, stajemy się zależni od rozkładu jazdy. Nie możemy sami decydować kiedy chcemy wyruszyć do pracy, a musimy się dostosować do godziny odjazdu autobusu. Liczyć musimy się również z ewentualnymi opóźnieniami autobusów lub przedwczesnymi odjazdami. Minusem komunikacji miejskiej jest również spory tłok. Podsumowując zachowujemy dużą część pieniędzy kosztem czasu oraz stosunkowej nieregularności jazdy.

pieszo

Pieszo

Chodzenie do pracy o własnych nogach to zdecydowanie najtańsza z możliwości. Dzięki temu wyborowi możemy również wyrobić sobie lepszą kondycję lub nawiązać dodatkowe kontakty. Nie musimy przejmować się korkami. Jesteśmy w pełni niezależni. Niestety sposób ten jest czasochłonny i na dłuższe dystanse dosyć męczący. Podróżowanie pieszo wiąże się z różnego rodzaju nieprzyjemnościami, gdyż jeśli wracamy w późnych godzinach, lepszym, choć czasem dłuższym rozwiązaniem będzie podróżowanie popularnymi i bardziej zatłoczonymi uliczkami aniżeli ciemnymi skrótami.

 

Co lepsze?

Decyzję o najlepszym środku transportu, musimy podjąć na podstawie naszej własnej trasy do pracy. Jeśli z domu do pracy dzieli nas spora odległość, odradzałbym chodzenie pieszo. Jeżeli na tej trasie nie jeździ za wiele autobusów, to komunikacja miejska raczej odpada. Jeśli droga, którą jedziemy, jest wiecznie zakorkowana, to radziłbym zrezygnować z jazdy własnym samochodem. Tak samo jest z rowerami, jeśli na trasie tej nie ma za wiele ścieżek rowerowych, to podróż może być wielce utrudniona. Dlatego warto dokładnie przeanalizować naszą drogę do pracy, nasze zdolności fizyczne i dostępne opcje, po czym na tej podstawie podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *