KomfortmebleNa czasie

Panele czy wykładzina – co lepsze?

Wygląd podłogi w domu jest bardzo ważny, w końcu znajduje się ona na całej jego powierzchni. Dobór odpowiedniego materiału jest często trudnym wyborem, gdyż ich kolorystyka jest różna, a musi pasować do mebli czy aranżacji wnętrza. Wykładzina czy panele, jak powinien być urządzony idealny salon ?

Panele w salonie

Jednym z najpopularniejszych materiałów, jakie pojawiają się na podłogach, są panele. Są to drewniane deski o określonej długości i szerokości, które można bez problemu złączyć. Razem tworzą ciekawy wzór nadający pomieszczeniu uroku. Do zalet paneli podłogowych możemy zaliczyć to, że są łatwe w montażu i możemy je ułożyć bez pomocy fachowca. Mogą one imitować każdy rodzaj podłóg, od drewna, po kamień. Są odporne na ścieranie oraz środki chemiczne, przez co łatwe w utrzymaniu czystości. Są oczywiście też wady tego materiału przykładowo:

  • „sztuczny” wygląd, nawet najlepiej wykonane panele nie zastąpią prawdziwego drewna, 
  • nie są odporne na wilgoć, dlatego nie można kłaść ich w łazience, 
  • doskonale przenoszą wszystkie codzienne dźwięki, jak stukot szpilek, czy psie pazury uderzające w podłogę. 
Wykładzina podłogowa

Wykładziny podłogowe sprawiają, że pomieszczenia stają się przytulne i ciepłe. Aranżacji z udziałem tego materiału jest mnóstwo, gdyż posiadają nieograniczone możliwości kolorystyczne. Najczęściej są wykonywane ze sztucznych włókien. Bardzo dobrze tłumią dźwięki oraz upadki, dlatego często są wybierane do pokoi dziecięcych. Zaletą również jest to, że przyjemne jest chodzenie na bosaka, a ich miękkość sprawia, że nie będziemy chcieli z niej zejść. Wadą jest konieczność częstego odkurzania oraz łatwość, z jaką się brudzą. Nie możemy również położyć ich w pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć. Często nieodpowiednio pielęgnowane są również siedliskiem roztoczy i alergenów. 

Panele czy wykładzina

Panele czy wykładzina – Co wybrać?

To, jak wykończymy nasze pomieszczenie, zależy w dużym stopniu od wystroju, jaki chcemy stworzyć. Panele bardziej będą pasować do surowych klimatów, natomiast, aby uzyskać efekt przytulnego pomieszczenia, lepsza będzie wykładzina. W pokoju dziecięcym również zalecane jest wyłożenie jej, ze względu na bezpieczeństwo. Z drugiej strony, jeśli nie chcemy męczyć się z czyszczeniem podłogi, warto wybrać panele, które szybko możemy umyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *