ImprezyRozrywkaWyróżnione

Grill przenośny czy stacjonarny?

Sezon grillowy właśnie się rozpoczął i ty również chcesz do niego dołączyć, ale nie wiesz, jaki grill będzie pasował do twoich potrzeb. W grillowaniu nie chodzi tylko o smaczny posiłek, ale przede wszystkim o spotkanie ze znajomymi. Dlatego warto zastanowić się, gdzie najczęściej się z nimi spotykamy.

Rodzaje grillów ogrodowych
Grille stacjonarne oraz przenośne

Stacjonarne grille ogrodowe to takie, których nie da się w łatwy sposób przestawić z uwagi na ich gabaryty i ciężar. Zazwyczaj są masywne i bardzo stabilne, dlatego należy wybrać odpowiednie miejsce na jego zamontowanie, aby później tego nie żałować. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, ale przeniesienie grilla tego typu będzie sporym wyzwaniem. Wykonane są najczęściej z cegły i posiadają własny komin. Głównymi cechami takiego rozwiązania jest duża ilość miejsca na ruszcie, duże palenisko oraz dodatkowe miejsce na popiół. Niektóre grille stacjonarne posiadają specjalne półki umożliwiające umieszczenie tacek czy talerzy. Dzięki ich masywności możemy wyposażyć nasz grill w żeliwny ruszt, zdaniem wielu potrawy z takiego rusztu są zdrowsze. Również w tak dużych grillach możemy palić drewnem, które jest zdrowsze od węgla. Grille stacjonarne bardzo często są zabudowywane do altan ogrodowych, dzięki czemu całość staje się bardziej użytkowa, gdyż na miejscu można spożywać świeżo grillowane potrawy. Większość produktów tego typu jest atrakcyjna pod względem wizualnym, w łatwy sposób można zaaranżować wygląd naszego ogrodu wraz z przybudówkami i altanami.

Grill Feniks

Przenośne — główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że można je dość prosto przenieść w dowolne miejsce. Umożliwia nam ustalenie idealnej lokalziacji, w jakim chcemy grillować. Jeśli wiatr za bardzo nam dokucza, zawsze możemy przenieść się na druga stronę ogrodu i wykorzystać zabudowania do osłonięcia się przed wiatrem. Wadą takiego rozwiązania jest dużo mniejsza powierzchnia grillowania oraz brak lub minimalna ilość miejsca na akcesoria. W grillach przenośnych niemożliwe jest wykorzystanie drewna jako paliwa, jednak czy to jest tak istotna wada? Węgiel drzewny jest znacznie lepszy w użytkowaniu.

Gazowe i węglowe

Grille węglowe – to rozwiązanie najczęściej spotykane z uwagi na prostotę i ogólną dostępność. Kusząca jest przede wszystkim cena oraz waga grilla, turystyczne rozwiązania znajdziemy jedynie w takiej opcji. Nie zapominajmy również o smaku, jaki dostarcza, opieczone kiełbaski na ruszcie pachnące dymem już na sam opis cieknie ślinka. Coś za coś, niestety węgiel nie należy do najzdrowszych paliw, wydobywający się pył i szkodliwe związki osadzają się na potrawach. Można jednak temu zaradzić, stosując folie i pojemniki zabezpieczające, które minimalizują wpływ tych szkodliwych substancji.

Naprzeciw oczekiwaniom osób dbających o zdrowie pod każdym względem powstały znacznie zdrowsze grille gazowe. Jak wskazuje nazwa, paliwem stosowanym w tym rozwiązaniu jest gaz ziemny. Gaz doprowadzany jest z butli, przez co waga samego grilla wzrasta. Również musimy pamiętać o napełnianiu takiej butli, aby podczas grillowania nie zabrakło w niej gazu, bo wtedy o jedzeniu będziemy mogli jedynie pomarzyć. Węgiel natomiast kupimy w każdym większym sklepie. Użytkowanie tego typu grilli jest znacznie wygodniejsze w porównaniu do węglowych odpowiedników. Ponadto grille gazowe są  znacznie zdrowszym rozwiązaniem, posiadają specjalne możliwości niepozwalające na kontakt kapiącego tłuszczu z ogniem, co nie pozwala na wypalanie się tłuszczu, który wytwarza rakotwórcze substancje. Wykorzystanie gazu jako paliwa również niweluje powstawanie dymu. Dzięki temu możemy grillować w bezpośrednim sąsiedztwie budynków, nie martwiąc się o zabrudzenie elewacji, oraz nie przesiąkniemy zapachem dymu. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest łatwość obsługi, wystarczy jedynie ustawić wielkość płomienia, tak jak w kuchence gazowej, a ruszt nagrzewa się w 10 min.

Grill afrodyta

Jaki grill wybrać, który będzie lepszy?

Jeśli planujemy urządzenie naszego ogrodu, warto zakupić grill stacjonarny, który potrafi przykuć uwagę i ponadto w estetyczny sposób uzupełnić aranżację. Polecamy szeroką ofertę  grillów ogrodowych oferowaną przez firmę Styrobud Górno. Przykładem takiego rozwiązania jest Grill betonowy FENIKS, który swoim wyglądem zwróci uwagę znajomych. Posiada dużo miejsca na dodatkowe akcesoria, drewno czy miejsce do przygotowania posiłku i jest bardzo estetycznie wykonany. Ciekawą propozycją jest także Grill TANATOS, który przykuwa uwagę modernistycznym wyglądem oraz innowacyjnymi funkcjonalnościami. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, w jakim miejscu chcemy umieścić naszego grilla, warto rozważyć zakup przenośnej Afrodyty posiadającej łatwą i szeroką regulację wysokości rusztu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *