Samochody

Najlepsze samochody dla młodego kierowcy – wcale!

Dla osoby, która dopiero co, zdała egzamin na prawo jazdy, wybór pierwszego samochodu to zadanie, które często sprawia sporo kłopotu. A to głównie ze względu na brak wcześniejszych doświadczeń z samochodami. Dużo oczywiście zależy od tego, w jakim momencie kupujemy nasze pierwsze auto. Możemy przecież zrobić prawo jazdy w wieku 18 lat i od razu kupić pierwszy samochód. W takiej sytuacji nasze doświadczenie jest bardzo ograniczone. Ciężko nam zdecydować się i wybrać najbardziej odpowiedni dla nas samochód. Dlatego najlepiej skierować się z pytaniami o wybór pierwszego auta do osób starszych, którzy mają doświadczenie z autami.

Wybór pierwszego auta

Czym się kierować przy wyborze pierwszego samochodu?

Bez wątpienia wybór pierwszego samochodu nie jest taką łatwa decyzją, chociaż mogło by się wydawać że jest wręcz odwrotnie. Ktoś przecież powie, że na rynku jest bardzo dużo samochodów które mogłyby zaspokoić świeżo upieczonego kierowcę.
W wielu przypadkach, potrzeba posiadania pojawia się niespodziewanie. Zmiana pracy, miejsca zamieszkania, nowa szkoła, brak środków komunikacji publicznej lub jakakolwiek inna przyczyna która wymaga samodzielnego przemieszczania się.

Przy braku funduszy, zakup samochodu stanowi nie lada wyczyn. Trzeba pamiętać, że koszty związane z zakupem nie kończą się po kupieniu samochodu. Dochodzą do tego koszty podatku, a jeżeli auto zostało sprowadzone z zagranicy, również akcyzy. Rejestracja czy przegląd techniczny to kolejne wydatki. Należy się też liczyć z ewentualnymi wymianami części lub zakupem opon.

Większość tanich samochodów może mieć wiele usterek, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne, ale po pewnym czasie mogą zakłócić lub uniemożliwić dalsze użytkowanie samochodu. Usunięcie ich może sporo kosztować. Najlepiej jest zwrócić się o pomoc z wyborem pierwszego samochodu do kogoś kto zna się na rzeczy.

Z pewnością przy wyborze nie należy kierować się marką, kolorem, czy zbędnymi udogodnieniami. Najważniejsze jest, aby samochód był w jak najlepszym stanie technicznym, ale też aby po zakupie jego utrzymanie nie było drogie.

auto

A co z ubezpieczeniem?

Osoby młode nie posiadają zniżek związanych z ubezpieczeniem auta, dodatkowo mają zwyżki spowodowane wiekiem. Najlepszym wyjściem byłoby, gdyby samochód został ubezpieczony przez osobę bardziej doświadczoną, która ma już na swoim koncie zniżki, a młody kierowca byłby współwłaścicielem takiego auta. Jeśli jednak nie jest to możliwe warto zwrócić uwagę na rzeczy, które sprawią, że to ubezpieczenie będzie możliwie najniższe.

  • pojemność silnika 
    Z racji tego, że im większa pojemność silnika, tym większe prędkości może osiągnąć samochód niższe ubezpieczenie zapłacimy za mniejszą pojemność.
  • paliwo 
    Mniejsze koszty OC można uzyskać przez kupno samochodu napędzanego benzyną. Auta na gaz lub silniki diesla nie pozwolą oszczędzić na ubezpieczeniu.
  • wiek auta oraz przebieg
    Zazwyczaj za auto starsze, które ma przejechanych sporo kilometrów zapłacimy więcej, niż za młodsze auto z mniejszym przebiegiem.
Podsumowując

Będąc młodym kierowcą, który nie ma zbyt wielu pieniędzy, najlepiej byłoby nie kupować auta, ponieważ wiąże się to z ciągłymi wydatkami. Jednak jeżeli jest taka konieczność warto zwrócić uwagę na rzeczy wymienione wcześniej, aby nie było konieczności wkładać w samochód kilka razy więcej pieniędzy niż jest rzeczywiście warty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *