SpołecznośćWyróżnione

Zrób to teraz! — od czego warto zacząć w postanowieniach życiowych?

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu potrafi określić, jak chciałby, aby jego życie wyglądało w przyszłości. Aby to się spełniło, często stawiamy sobie różne cele do osiągnięcia. Co zrobić jednak, aby nie zniechęcić się i wypełnić swoje postanowienie?

Metoda małych kroków

Warto pamiętać, że „nie od razu Rzym zbudowano”. Nie każde postanowienie jest proste i szybkie do spełnienia. Większość wymaga od nas więcej czasu i energii, niż byśmy oczekiwali. W takim przypadku warto postawić sobie mniejsze cele, które nie będą trudne do osiągnięcia, a każdy z nich przybliży nas do wypełnienia celu głównego oraz dostarczy dawkę satysfakcji i motywacji do dalszego działania.

Aby wypełnić postanowienie, potrzebna jest silna wola. Nie warto ulegać pokusom, które sprawią, że będziemy oddalać się od wyznaczonego celu. Dla wielu osób może to nie być proste, ponieważ czekają one na nas na każdym kroku,  ale dzięki samokontroli uda nam się je ominąć.

więzienie

Obawa przed zmianami

Czasami, pomimo tego, że chcemy zmienić coś w swoim życiu, boimy się porażki. Obawy mogą być różne: od zamartwiania się o stabilność finansową, po obawy typu „co ludzie powiedzą”. Każda z nich sprawia, że odkładamy działanie w stronę osiągnięcia celu i tkwimy w jednym punkcie. W ten sposób postanowienia zamieniają się w marzenia, o których tylko myślimy, a nie robimy nic, aby je spełnić.

Odkładanie działania może wynikać również z lenistwa. Często chcemy zacząć zmiany „od jutra” lub „od poniedziałku”, ale w międzyczasie coś nam przeszkodzi lub mamy gorszy dzień i po prostu nam się nie chce. Warto w takim przypadku działać od razu. Im wcześniej zaczniemy, tym wcześniej będzie możliwe osiągnięcie wyznaczonego sobie celu.

Jasne określanie celów

W osiągnięciu celu bardzo pomocne będzie jasne zdefiniowanie go. Na przykład cel „chcę być bogaty” nie będzie dobry. Bogactwo jest pojęciem względnym, dla każdego może to określać inną ilość pieniędzy lubi innych dóbr. Lepszym celem w takim przypadku byłoby „chcę odłożyć/zarabiać określoną liczbę pieniędzy”. Nieszczegółowe określenie postanowienia przeszkodzi lub znacznie utrudni osiągnięcie go. Możemy nie być pewni czy to co osiągnęliśmy do tej pory, jest tym, co założyliśmy na początku.

dziewczyna w górach

Osiągnięcie postanowień, nie tylko życiowych, ale również tych mniejszych, wymaga od nas silnej woli i wytrwałości. Jednak gdy nam się to uda, uczucie szczęścia i satysfakcji wynagrodzi nam wszystkie poświęcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *