GadżetyTechnologia

Dlaczego dysk SSD jest lepszy niż HDD?

Ceny dysków twardych spadły ostatnio do bardzo niskiego poziomu. Jest to zatem dobry moment do zwiększenia miejsca na nasze dane lub wymianę starych dysków. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać dysk HDD, czy SSD. To na nim będziemy przechowywać wszystkie nasze dane, system operacyjny i programy. Jest zatem jednym z najważniejszych elementów komputera.

Czym są dyski SSD?Wnętrze dysku półprzewodnikowego SSD z widocznymi kośćmi pamięci30

Dyski półprzewodnikowe SSD są układami elektronicznymi zbudowanymi na podstawie o pamięć flash. W ich wnętrzu nie znajdują się żadne ruchome elementy, a jedynie płytka drukowana z kilkoma lub kilkunastoma kośćmi pamięci. Na większą skalę zaczęto je produkować w latach 90., lecz były drogie i miały małą pojemność. Dopiero stosunkowo niedawno ich ceny spadły do poziomu dostępnego dla zwykłych użytkowników. Jeszcze kilka lat temu duży problem stanowiło szybkie zużywanie się komórek pamięci dysków SSD. Instalowanie na takim dysku partycji systemowej nie było dobrym pomysłem. Jednak sytuacja uległa zmianie dzięki poprawie algorytmów i kontrolerów odpowiadających za zapisywanie komórek.

Zalety dysku SSDDysk półprzewodnikowy SSD z interfejsem SATA

Najistotniejszą zaletą dysków SSD w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi stanowi dużo wyższa wydajność. Przejawia się to przede wszystkim w wysokiej prędkości zapisu i odczytu oraz w krótkim czasie dostępu. Skrócony czas kopiowania lub przenoszenia plików to nie jedyna różnica, jaką jesteśmy w stanie zaobserwować po wymianie dysku HDD na SSD. Komputer wyposażony w taki dysk będzie się szybciej uruchamiał, podobnie jak wszystkie zainstalowane na nim aplikacje. Ze względu na brak elementów mechanicznych, dyski SSD są dużo bardziej odporne na wstrząsy i wibracje. Dyski te są też dużo cichsze i chłodniejsze, co poprawi kulturę pracy komputera.

Wady dysku SSD

Dyski półprzewodnikowi wciąż kosztują znacznie więcej w przeliczeniu na jednostkę pojemności niż talerzowe dyski twarde, zwłaszcza jeżeli mówimy o najnowszych modelach w standardzie M.2. Osoby magazynujące naprawdę duże ilości danych w dalszym ciągu nie mają wyboru i muszą wybrać dyski twarde, nawet gdyby pominąć aspekt finansowy. Największe powszechnie dostępne dyski SSD mają pojemność 4 TB i kosztują prawie 3000 zł. Za taki sam dysk twardy o pojemności 10 TB zapłacimy nieco ponad 1200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *