BiznesNa czasieNajnowszePodróżeSpołecznośćWyróżnione

Wakacyjna praca – w Polsce czy za Granicą?

Wakacje, dla większości okres upragnionego odpoczynku i relaksu. Okres ten można spędzić na różnego rodzaju wyjazdach i zabawach, jednak nie wszyscy decydują się na taki sposób przeżycia wakacji. Spora część osób podejmuje pracę wakacyjną. To idealne rozwiązanie dla uczniów i studentów, którzy chcą zarówno zdobyć doświadczenie, jak i zarobić pieniądze. Jednakże przed wybraniem odpowiedniego miejsca zatrudnienia, wiele osób głowi się czy pozostać w Polsce, czy wyjechać za granicę.

Wakacje w Polsce

Zalety pozostania w Polsce

Decydując się na odbycie pracy wakacyjnej w rodzimym kraju, zyskujemy pewnego rodzaju swobodę. Pracę, możemy wybrać blisko naszego miejsca zamieszkania, dzięki czemu nie musimy martwić się o nocleg. Nie musimy się również martwić naszą znajomością języków obcych z wiadomych względów. Pozostając w kraju, nie utracimy w pełni naszych wakacji. Zawsze mamy możliwość, aby po pracy spotkać się z przyjaciółmi, albo skorzystać z interesujących wydarzeń w naszej w okolicy, czy wyjechać na weekend. Również przez pryzmat zawodowy jest to bardzo dobry wybór. Możemy zdobyć doświadczenie urozmaicające nasze CV, a nawet znaleźć pracę, w której pozostaniemy na dłużej.

Praca wakacyjna w Polsce

Wady pozostania w Polsce na czas wakacyjnej pracy

To, co zniechęca większość polaków do pozostania w kraju, to zarobki, które nie są satysfakcjonujące dla większości. Wynagrodzenia, które uzyskujemy za granicą, są często kilkukrotnie większe, niż w naszej ojczyźnie. Przeciwko pozostaniu przemawia również wąski rynek pracy. Pracodawcy poszukują w głównej mierze pracowników na mało interesujące stanowiska np. na zmywak, a znalezienie pracy wakacyjnej w zawodzie, graniczy często z cudem. Nawet jeśli zatrudnieni zostaniemy w interesującym nas zawodzie, to poszukuje się głównie pracowników sezonowych, więc szansa na pozostanie w danej pracy na stałe, jest dosyć niska.

Praca wakacyjna za granicą

Może praca wakacyjna za granicą?

Dzięki krótkiemu pobytowi poza granicami naszego państwa jesteśmy w stanie zarobić znaczne sumy, które w istotny sposób polepszą poziom naszego życia po powrocie. Pozwolą sfinansować dalszą edukację, wynająć lepsze mieszkanie, czy zakupić upragniony samochód. Ponadto za granicą możemy poznać wiele interesujących osób oraz rozwinąć nasze umiejętności komunikacji w danym języku obcym. W wolnym czasie możemy pozwiedzać interesujące miejsca i zobaczyć piękne zabytki, muzea i inne ciekawe miejsca. Dzięki takiemu wyjazdowi zyskujemy również wolność i swobodę, gdyż przez pewien okres sami o sobie decydujemy.

Wady pracy wakacyjnej za granicą

Wady wyjazdu za granicę

Jeśli wyjeżdżamy sami, jesteśmy zdani tylko na siebie. Musimy sami o wszystkim pamiętać i wszystkim się zajmować. Trudności sprawiać może również organizacja noclegu, jak i transportu. Jeśli korzystamy z pośredników pracy zagranicznej warunki, w których przychodzi nam mieszkać, często są w fatalnym stanie. W większości przypadków są to baraki, które wymagają gruntownych remontów, a ponadto w takich miejscach zakwaterowanych jest dużo osób, i nie rzadko wielu narodowości. Istnieje również ryzyko, że nie dogadamy się z ludźmi, z którymi przyjdzie nam pracować i mieszkać. Będziemy przez to zmuszeni do przeżycia tego wyjazdu w napiętej atmosferze. Ponadto tego typu miejsca słyną z częstych imprez. Jeśli nasze wątroby nie są odpowiednio przygotowane do cotygodniowych rytuałów odprawianych przez weteranów takich imprez, to możemy skończyć w tragicznym stanie.

 

Gdzie lepiej udać się do wakacyjnej pracy?

Zarówno praca w Polsce, jak i za granicą ma swoje mocne i słabe strony. Musimy zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej. Czy bardziej zależy nam na zarobieniu sporej sumy pieniędzy, kosztem straconych wakacji? Czy wolimy pracować za mniejszą stawkę, ale z możliwością spędzenia czasu z bliskimi i przyjaciółmi? Podjęcie decyzji zależy również od tego, jak poradzimy sobie w nowym środowisku. Warto zapytać samego siebie, co jest dla nas najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *